Zaloguj
Reklama

Ból zęba w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ciąża
Fot. medforum
Ciąża
(5)
Reklama

Kobieta będąca w ciąży nie powinna zażywać leków, mieć robione prześwietlenia czy dostawać znieczulenie. Większość kobiet ciężarnych nie godzi się na zabiegi, które w jakikolwiek sposób mogą zagrozić jej dziecku. Zdarza się jednak, iż w ciąży boli nas ząb. Co wtedy robić? Jak sobie pomóc?

Objawy i przebieg bólu zęba w ciąży

Gdy pojawi się ból zęba, należy zgłosić się do stomatologa ale pamiętajmy, by uprzedzić go o tym, iż jesteśmy w ciąży. Lekarz dokładne oceni sytuacje i podejmie decyzję co do leczenia. Jeśli istnieje możliwość uniknięcia leczenia stomatologicznego należy je przełożyć na okres po porodzie. W przypadku gdy stan zęba lub dziąseł będzie wymagał natychmiastowego leczenia, należy je rozpocząć, gdyż może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia matki.

W większości przypadków, od czwartego miesiąca ciąży, można podawać leki przeznaczona dla kobiet w ciąży i wykonywać zabiegi w znieczuleniu miejscowym. Nie ma w tej kwestii przeciwwskazań. Wiele kobiet nie decyduje się na podawanie znieczulenia w pierwszym trymestrze ciąży i ma prawo podjąć taką decyzję.

Nie powinno się wykonywać badań rentgenowskich w ciąży, gdyż promieniowanie rentgenowskie jest bardzo szkodliwe dla płodu. Prześwietlenie można wykonać dopiero po urodzeniu dziecka. Jeśli jednak wykonanie jego jest konieczne, ostateczną decyzję podejmuje matka.

Wszystkie zabiegi chirurgiczne powinny być planowane na okres po urodzeniu dziecka, a jeśli koniecznie muszą być wykonane u kobiety w ciąży trzeba je przełożyć na okres drugiego trymestru ciąży.

Decyzja o leczeniu bądź wykonaniu zabiegu chirurgicznego powinna być podjęta po konsultacji z dentystą. Większość kobiet podejmuje decyzję o wykonaniu zabiegu stomatologicznego na okres po porodzie.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze