Zaloguj
Reklama

Gingivitis, zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Lekarz przed operacją
Fot. Panthermedia
Lekarz przed operacją
(0)
Reklama

Większość pacjentów zgłaszających się do dentysty uważa, że powinno się dbać tylko i wyłącznie o zęby. Nie ma bardziej błędnego przekonania, gdyż nie tylko nasze zęby wymagają pielęgnacji ale także dziąsła i cała jama ustana. Bardzo częstą dolegliwością u pacjentów jest zapalenie dziąseł. Wielu z nich bagatelizuje ten stan, a może on się skończyć nawet wypadaniem zębów. Zapalenie dziąseł zawsze wymaga odpowiedniego leczenie i szczególnego dbania o higienę jamy ustanej. Jeśli nie wiemy co nam dolega warto zgłosić się do stomatologa na konsultacje.

Objawy i przebieg gingivitisa

Co wiemy o zapaleniu dziąseł
Zapalenie dziąseł to jeden z „wrogów” naszego uzębienia, dotyka ono pacjentów w różnym wieku, niezależnie od płci. Przyczyn rozwoju tego schorzenia jest wiele od problemów zdrowotnych po przyjmowanie niektórych leków czy niewłaściwą lub brak higieny jamy ustanej. W sytuacji gdy zęby nie są regularnie i dokładnie szczotkowane,  na ich powierzchni pozostają i namnażają się bakterie. Duża ilość bakterii tworzy w połączeniu ze śliną oraz resztkami pokarmu tzw. płytkę nazębną. W wielu przypadkach płytka ta ulega mineralizacji, tworząc kamień nazębny, który wnika pod dziąsła i odpycha je. Bolą nas wtedy nie tylko dziąsła ale mogą ruszać się nasze zęby. Towarzyszą temu ból zębów, krwawienie podczas szczotkowania, obniżenie szyjek zębowych oraz ich nadwrażliwość.  W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa a nie czekać aż objawy ustąpią same.


Rozpulchnione, czerwone i bolące dziąsła prowadzą do tego, że boimy się myć nasze zęby. Konieczne jest jednak dbanie o higienę jamy ustanej i dokładne ich szczotkowanie. W gabinecie dentystycznym usunięty nam zostanie kamień nazębny oraz osad.  Pacjentowi podane zostaną z cała pewności środki przeciwbólowe, jeśli stan zapalny będzie bardzo rozległy także antybiotyki. Pamiętajmy jednak aby do takiej sytuacji nie dopuścić i gdy tylko poczujemy, że dzieje się coś niepokojącego w naszej jamie ustnej iść do stomatologa.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze