Zaloguj
Reklama

Klej do protez

Autorzy: mgr farm. Sylwia Płusa
Praca w laboratorium
Fot. Panthermedia
Praca w laboratorium
(3)
Reklama

Kleje do protez to niezbędne wyposażenie każdego pacjenta,  który używa protezy. Korzyści z ich stosowania odniosą nie tylko pacjenci z protezami wyjmowanymi, ale również użytkownicy protez stałych. Kleje, nazywane inaczej środkami adhezyjnymi tworzą miękką warstwę między sztucznym tworzywem a błoną śluzową jamy ustnej pacjenta, która nie tylko osłania wrażliwe dziąsła, ale i zwiększa przyczepność protezy.

Klej do protez - Objawy i przebieg

Dobry klej do protez powinien zachowywać swoje właściwości przez 6-12 godzin, w zależności od stylu życia pacjenta oraz typu i odpowiedniego dopasowania protezy.  Żaden ze składników kleju nie powinien też wywoływać podrażnienia w jamie ustnej, zaczerwienienia błony śluzowej, czy pieczenia w czasie użytkowania. Pożądaną cechą kleju jest także niska lepkość, która z jednej strony ułatwia jego nakładanie, a z drugiej poddaje się łatwemu zmyciu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeśli proteza jest źle dopasowana, uszkodzona lub złamana,  najlepszym rozwiązaniem będzie naprawa, a nie próby przystosowania  jej za pomocą dużych ilości kleju. Również alergie na wiele składników zawartych w popularnych klejach powinna być przyczyną wizyty u stomatologa, który pomoże dobrać odpowiednie do sytuacji rozwiązanie.
 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Stomatologia mało interwencyjna” Graham J. Mount Hien Ngo Med Tour Pres International Warszawa 2006, str.309

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze