Zaloguj
Reklama

Nadwrażliwość dziąseł - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr farm. Karolina Znajewska
Ból zęba
Fot. Panthermedia
Ból zęba
(5)
Reklama

Opuchlizna, zaczerwienienie, ból i tendencja do krwawień, popularnie nazywane nadwrażliwością dziąseł, mogą prowadzić do rozwoju paradontozy, a nadwrażliwości zębów, a nawet ich utraty.  Mogą być również oznaką poważniejszych chorób, efektem wpływu hormonów na kobiecy organizm lub skutkiem ubocznym przyjmowanych leków.

Objawy i przebieg nadwrażliwości dziąseł

Tkliwe, zaczerwienione dziąsła, które bolą w czasie szczotkowania i spożywania posiłków, a także tendencja do krwawień, mogą być pierwszą oznaką, że kamień nazębny osadzający się na zębach powoduje odsłonięcie szyjek zębowych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nadwrażliwość dziąseł

Jeżeli dziąsła krwawią, są bolesne i zaczerwienione pomimo zmiany szczoteczki i techniki mycia, należy  zgłosić się do lekarza stomatologa. Szybkiej interwencji stomatologa wymaga również stan, kiedy zęby zaczynają się chwiać. Jest to objaw paradontozy, która nieleczona prowadzi do utraty zębów.

Nadwrażliwość i przerost dziąseł może być również skutkiem ubocznym stosowania leków  z substancjami takimi jak: phenytoinu, ciclosporinu, nifedipine. Pacjent zażywający leki z tymi substancjami w przypadku uciążliwych problemów z dziąsłami, powinien porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym leczenie.

Leczenie nadwrażliwości dziąseł

Osoby z wrażliwymi dziąsłami powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na technikę szczotkowania zębów. Należy używać szczoteczki z miękkim, zaokrąglonym na końcach włosiem i myć zęby delikatnymi, okrężnymi ruchami. Pozwala to na oczyszczenie zębów oraz zapewnia dziąsłom delikatny masaż. Istotna jest również technika stosowania nici dentystycznej. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia dziąseł należy delikatnie przesuwać nić po krawędzi zęba. Kluczowe jest również mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie, w celu ograniczenia rozwoju płytki nazębnej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1."Fighting gum disease: How to keep your teeth." Carol Lewis, FDA Vol. 36, Nr 3/ 2002
    2. „Opieka farmaceutyczna” Paul Rutter, wyd. Elsevier Urban&Partner Wrocław 2014

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze