Zaloguj
Reklama

Ocena prawidłowości ułożenia ósemek

Autorzy: mgr farm. Karolina Znajewska
Wizyta u stomatologa
Fot. ojoimages
Wizyta u stomatologa
(5)
Reklama

Trzecie zęby trzonowe, potocznie zwane ósemkami lub zębami mądrości, zazwyczaj wyrastają między 17. a 25 rokiem życia. Czasami ten proces trwa nawet do 40 roku życia, zdarza się również, że ósemki nie pojawiają się wcale.

Nieprawidłowe ułożenie ósemek - Objawy i przebieg

Zęby mądrości są narządami szczątkowymi u ludzi. Zmiany ewolucyjne w budowie szczęki spowodowały, że z trudem się w niej mieszczą. W związku z tym mogą wyrastać w niewłaściwym położeniu lub niecałkowicie, powodując ból, wady zgryzu, nawracające stany zapalne dziąseł.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Do oceny prawidłowości ułożenia ósemek w jamie ustnej konieczna jest wizyta u stomatologa połączona z wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego szczęki (pantomogramu).  Lekarz zadecyduje o konieczności ekstrakcji zęba lub jego pozostawieniu.

Nieprawidłowe ułożenie ósemek - Leczenie

Zęby, które wyrosły w nieprawidłowym położeniu zazwyczaj są usuwane. Te, których położenie jest prawidłowe, lecz są częściowo osłonięte fragmentem dziąsła (tzw. kapturem dziąsłowym) często nie podlegają ekstrakcji. Są jednak bardziej narażone na rozwój próchnicy i nawracających stanów zapalnych dziąseł, ze względu na gromadzenie się w ich okolicy trudnych do usunięcia resztek pokarmu, co sprzyja rozwojowi chorobotwórczych bakterii.  Aby temu zapobiec, należy dokładnie szczotkować zęby, najlepiej szczoteczką elektryczną (lepszy dostęp do tylnej części szczęki w porównaniu do manualnej), oraz płukać jamę ustną antyseptycznym płynem.

W leczeniu stanów zapalnych dziąseł, do płukania jamy ustnej stosuje się leki na bazie wyciągów z szałwii, kory dębu, mięty i rumianku. Bardzo pomocne jest również płukanie zakażonych kieszonek dziąsłowych wodą utlenioną. Ulgę w bólu przynoszą żele i roztwory do pędzlowania zawierające lidokainę.  Jeżeli dolegliwości są bardzo uciążliwe i nie ustępują po zastosowaniu wymienionych środków należy udać się do stomatologa, który może zadecydować o miejscowym lub ogólnym zastosowaniu antybiotyku. Nawracające zakażenia dziąseł mogą być również wskazaniem do ekstrakcji zębów mądrości.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Aneta Grabowska „Ósemki- kłopotliwe zęby mądrości

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze