Zaloguj
Reklama

Próchnica - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Lusterko Stomatologiczne
Fot. medforum
Lusterko Stomatologiczne
(5)
Reklama

Próchnica występuje bardzo często nie tylko u dzieci ale także u osób dorosłych jak i starszych. Warto pamiętać, iż można ją całkowicie wyleczyć. Ważne jest jednak jej zapobieganie i uniemożliwienie by się rozwinęła. Próchnica to złożony proces, który związany jest z powolnym odwapnianiem następnie rozpadem twardych tkanek zęba.

Objawy i przebieg próchnicy

Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są bakterie Streptococcus mutant, które odpowiedzialne są za rozkład cukrów.  Bardzo lubią kwaśne środowisko i mają zdolność do produkcji związków organicznych. Produktem tych bakterii, jest znany każdemu, żółtego koloru, widoczny na powierzchni zęba nalot (płytka nazębna).

Szybszemu rozwojowi próchnicy sprzyja zjadanie dużej ilości słodyczy (cukierki, batoniki, chipsy, coca-cola, soki i inne). Bakterie przystępują do rozkładu cukrów. Powstające z rozkładu kwasy organiczne, obniżają pH w naszej jamie ustne, prowadzi to do wypłukania jonów wapnia, szkliwo staje się porowate, a na jego powierzchni pojawia się nalot.

Można oczywiście temu procesowi zapobiec, jeśli jednak tego nie zrobimy proces ten będzie się rozwijał aż bakterie przemieszczą się do miazgi. Ząb zaczyna nas boleć, reaguje na zmiany temperatury i konieczna jest wizyta u stomatologa

Kiedy udać się do lekarza i leczyć próchnicę

O rodzaju sposobu leczenia próchnicy decyduje stomatolog. Jest to zależne od jej rozległości. Próchnice początkową leczy się przez remilinizację, powszechnie stosowane jest także plombowanie. Warto jednak pamiętać, o właściwym dbaniu o higienę jamy ustnej by nie doprowadzić do rozwoju próchnicy.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze