Zaloguj
Reklama

Próchnica zębów - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Próchnica, zepsute zęby
Fot. medforum
Próchnica, zepsute zęby
(0)
Reklama

Próchnica to powszechnie używany i znany nam termin. Może wystąpić u dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób starszych. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jest to proces demielinizacyjny zęba, który w konsekwencji prowadzi do jego rozpadu. Przyczyniają się do tego bakterie. Nieleczona próchnica prowadzi do stanów zapalnych przyzębia i wypadania zębów. Jak pokazują badania naukowe oraz obserwacje stomatologów, wielu pacjentów nie jest świadomych, co odpowiada za rozwój próchnicy, jakie są jej objawy oraz sposoby leczenia. Niewielu także wie jaka jest zasada prawidłowego dbania o zęby oraz dziąsła. Jeśli tego nie wiemy warto zapytać stomatologa bądź sięgnąć do literatury.

Objawy i przebieg próchnicy zębów

Przyczyny i objawy próchnicy

Za rozwój próchnicy odpowiedzialne są bakterie (dokładnie gatunki streptokoków - S. salivarius, S. mitior, S. sanguis), zdolne do wytwarzania kwasów w wyniku metabolizmu cukrów różnego pochodzenia. Zbyt kwaśne środowisko, prowadzi do demineralizacji szkliwa, przez co bakterie mogą swobodnie wnikać do wnętrza zęba oraz osadzać się na nim w postaci tzw. płytki nazębnej. Taka sytuacja prowadzi do rozwoju stanu zapalnego przyzębia. W chwili obecnej wyróżnia się próchnicę zatrzymaną, ostrą oraz przewlekłą. Może być ona także początkowa, powierzchniowa bądź głęboka, ze względu na stadium zaawansowania.

Przyczyn próchnicy jest wiele a wśród nich wymienia się:

  • niewłaściwą dietę (prowadzącą do rozwoju próchnicy),
  • złą higienę jamy ustnej,
  • obecność na zębach oraz w jamie ustnej drobnoustrojów a także dużą wrażliwość powierzchni szkliwa na odwapnienie.  

Wśród najczęściej spotykanych objawów świadczących o rozwoju próchnicy wymienia się: silną wrażliwość zębów na ciepłe oraz zimne posiłki, kwaśny oraz słodki smak, bóle zębów oraz okolicy wokół nich, widoczne przebarwienia na zębach, ubytki w zębach, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz wrażliwość podczas szczotkowania.
 
Sposoby leczenia próchnicy

Leczenie próchnicy związane jest z usunięciem chorej i naruszonej tkanki zęba a następnie zastąpieniu jej odpowiednio dopasowanym wypełnieniem. W przypadku gdy proces próchniczy oraz stan zapalny są bardzo głębokie, konieczne jest leczenie kanałowe, a w niektórych sytuacjach także usunięcie zęba. Próchnica powinna być leczona w każdym wieku, nawet u dzieci, które mają zęby mleczne. Nieleczona próchnica przenosi się na inne zęby. Pamiętajmy zatem o regularnych wizytach u stomatologa.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1. Borczyk D., Próchnica zębów - diagnostyka i planowanie leczenia, Bestom, Łódź 2008.
    2. Kaczmarek U. (red.), PRÓCHNICA ZĘBÓW - choroba próchnicowa i postępowanie kliniczne, Urban & Partner, Wrocław 2006.

Adres www źródła:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze