Zaloguj
Reklama

Proteza - jakie są rodzaje protez?

Lekarz
Fot. Pantherstock
Lekarz
(4)
Rodzaje protez
Reklama

Protezy zębowe, potocznie nazywane są sztucznymi szczękami i stosowane są u osób, które nie posiadają w ogóle zębów, ilość ich zębów jest pomniejszona czy nie ma możliwości założenia implantów (ponieważ pacjenta na teki zabieg nie stać). Proteza zębowa zastępuje brak swoich stałych zębów. Umożliwia rozdrabnianie pokarmów oraz ich połykanie.

Rodzaje protez - Objawy i przebieg

Rodzaj protezy wybierany być powinien wraz z dentystą bądź protetykiem, proteza zębowa jest kwestią indywidualną dla każdego pacjenta. Przed podjęciem decyzji warto bardzo dobrze się zastanowić czego oczekujemy a co jest możliwe w naszym przypadku do wykonania.

Jakie znamy rodzaje protez?

Początkowo znane były tylko protezy ruchome, wraz z rozwojem stomatologii, powstawało coraz więcej, zróżnicowanych protez. W chwili obecnej znamy następujący protezy:

  1. Stałe, które są mocowane do pozostałych, własnych zębów bądź zamontowanych implantów i są to np. mosty, korony, korony częściowe, wkłady koronowe i inne
  2. Ruchome, inaczej takie, które mamy możliwość wyjęcia, np. protezy nakładkowe, klamrowe, częściowe i inne

Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do rodzaju protezy, należy skontaktować się z dentystą. Protezy stałe przeznaczone są głownie dla osób, które mają jakieś uzębienie i można je do tego uzębienia zamocować. Warto jednak sprawdzić, czy posiadane przez nas uzębienie nadaje się do utrzymania protezy. Protezy ruchome wykonywane są w sytuacji gdy ilość zębów nie jest wystarczająca by zastosować protezę stałą (mała ilość zębów, chwiejne zęby, zepsute itp.). Proteza opiera się na dziąsłach i /lub obecnych w jamie ustnych zębach.

W przypadku podjęcia decyzji o założeniu, którejkolwiek z protez, warto wyleczyć bądź usunąć psujące się i uszkodzone zęby a także zadbać o stan dziąseł (jeśli występuje stan zapalny, opuchlizna) konieczne jest leczenie. Pamiętajmy, iż proteza ma nam zastąpić brakujące zęby, służy do rozdrabiania pokarmu i jego połykania, nie może zatem przeszkadzać, upijać itp.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze