Zaloguj
Reklama

Ranula czy żabka - torbiele podjęzykowe - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: mgr Sylwia Płusa
Wizyta u lekarza
Fot. Panthermedia
Wizyta u lekarza
(4)
Reklama

Te przyjemne dla ucha nazwy, jak ranula czy żabka oznaczają wspólny medyczny termin, jakim jest torbiel ślinianki podjęzykowej. Ślinianka podjęzykowa to niewielki gruczoł zlokalizowany w dnie jamy ustnej, odpowiedzialny za zwilżanie błon śluzowych jamy ustnej i kęsów pokarmowych.

Objawy i przebieg torbieli podjęzykowych

Torbiel ślinianki podjęzykowej powstaje w wyniku utrudnionego przepływu śliny i jej zastoju. Stan taki może powstać w wyniku zapalenia lub urazu ślinianki. Torbiel, która się tworzy jest owalnym lub kulistym wybrzuszeniem zlokalizowanym w okolicy podjęzykowej.  Jej zawartość tworzy śluz, który prześwitując przez cienką błonę śluzową daje charakterystyczne niebieskawe zabarwienie. Dodatkowo powiększona ślinianka wypycha ku górze język powodując nierzadko znaczny dyskomfort w jamie ustnej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć torbiele podjęzykowe

Ranula, szczególnie dużych rozmiarów może utrudniać żucie pokarmów, połykanie, a nawet mowę. Nie warto czekać z radykalnym leczeniem tego schorzenia. Lekarz zwykle zaproponuje nam usunięcie torbieli razem z jej patologiczną zawartością w prostym zabiegu chirurgicznym. Najlepsze efekty daje zwykle całkowite usunięcie zajętej chorobowo ślinianki. Samo opróżnienie torbieli może skutkować nawracaniem objawów w przyszłości.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Podstawy profilaktyki stomatologicznej - metodyka i środki, Wiesław Krajewski 
    Med Tour Pres International, 2005, str.126

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze