Zapalenie zatok szczękowych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zatoki szczękowe należą do zatok przynosowych. Ze względu na bliskość przewodów nosowych, zapalenie z błony śluzowej nosa, może łatwo przenosić się na ich obszar. Jednocześnie odpływ wydzieliny z zatok jest utrudniony, przez co łatwo dochodzi do ich stanu zapalnego, który może manifestować się jako zapalenie ostre lub przewlekłe. Wyróżniamy również zapalenia zatok o przebiegu wirusowym (zwykle łagodniejsze) i bakteryjnym.
Objawy i przebieg zapalenia zatok szczękowych
Najczęstsze objawy ostrego zapalenia zatok to wyciek wydzieliny z nosa oraz ból głowy. Ból o charakterze zatokowym możemy rozpoznać poprzez pochylenie głowy w dół - jeśli rzeczywiście pochodzi on z zatok, będzie się nasilał w tej sytuacji.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć zapalenie zatok szczękowych
Do wizyty u lekarza powinno skłonić nas:
- przedłużone utrzymywanie się objawów,
- wysoka gorączka (>39 stopni),
- stopniowe pogorszanie się stanu pacjenta, zamiast oczekiwanej z upływem czasu poprawy.
Niepokojący jest również wyciek ropnej wydzieliny z nosa lub dołączenie innych objawów ogólnych.
Leczenie zapalenia zatok szczękowych
Aby doraźnie zmniejszyć dolegliwości bólowe można zażyć niewielką dawkę leku przeciwgorączkowego i przeciwzapalnego, na przykład ibuprofenu. Jeśli dodatkowo bólowi towarzyszy uczucie zatkania nosa, dobre efekty może przynieść zażycie łączonych preparatów ibuprofenu i pseudoefedryny- należy jednak zwrócić uwagę na przeciwwskazania do ich używania (m.in. nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, ciąża).
Warto także skorzystać z porady lekarza w sprawie przyjmowania leków przeciwbólowych.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Choroby wewnętrzne pod red. A.Szczeklika, Medycyna Praktyczna, str.657-58
Kategorie ICD:
- Choroba jamy ustnej, gruczołów ślinowych, żuchwy i szczęk
- Choroby miazgi i tkanek okołowierzchołkowych
- Choroby układu trawiennego
- Inne zespoły bólu głowy
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.