Zaloguj
Reklama

Znieczulenie miejscowe u dentysty

Wizyta u dentysty
Fot. Panthermedia
Wizyta u dentysty
(5)
Znieczulenie u dentysty
Reklama

W większości przypadków wizyta u dentysty kojarzy nam się z bólem oraz nieprzyjemnymi odczuciami. W chwili obecnej coraz więcej osób korzysta ze znieczulenia, co w pełni eliminuje doznania bólowe. Znieczulenie uspokaja pacjenta, zmniejsza stres a co ważne ogranicza wszelkie reakcje ciała na ból. W ten sposób zabieg wykonywany jest szybciej, bez poprawek.

Znieczulenie u dentysty - Objawy i przebieg

Znieczulenie - tak czy nie?

Znieczuleniem podawanym w gabinetach stomatologicznych jest najczęściej znieczulenie miejscowe, czyli takie gdzie pacjent jest w pełni świadomy, wie co się wokół niego dzieje, widzi oraz słyszy ale nie czuje bólu. Znieczulenie ogólne (narkozę), stosuje się rzadziej.

Przed znieczuleniem należy zebrać wywiad od pacjenta i dowiedzieć się czy jest uczulony na jakiś środek znieczulający. Jeśli pacjent nie wie - konieczne jest przeprowadzenie testu uczuleniowego.

Stosowane powszechnie, nowej generacji środki znieczulające nie wywołują prawie nigdy uczuleń, ich czas działania wynosi maksymalnie do 1 godziny. Środek podawany jest strzykawką z igłą (ma formę płynną). Dentysta przez podaniem zastrzyku może posmarować błonę śluzową żelem, który zmniejsza ból związany z ukłuciem. Po zabiegu pacjent może wykonywać wszystkie codzienne czynności.

Większość osób prosi o podanie środka znieczulającego zaraz po wejściu do dentysty, nie jest to jednak dobra decyzja. Warto pozwolić, by dentysta dokładnie obejrzał stan uzębienia oraz dziąseł, zanim poda nam znieczulenie - w niektórych przypadkach nie jest to konieczne.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze