Zaloguj
Reklama

Antybiotyki a rosnące zęby – na co uważać?

Lekarstwa
Fot. Panthermedia
Lekarstwa
(0)

Czy leki mogą … popsuć zęby? Niestety odpowiedź jest twierdząca. Niektóre antybiotyki mogą wykazywać działania niepożądane, które wpływają negatywnie na rozwój zębów.

Reklama

Antybiotyki, które stosujemy, aby wyleczyć infekcje bakteryjne, mogą niekorzystnie wpływać na stan zębów. Podobne działanie wykazują również leki przeznaczone dla alergików czy leki przepisywane przez dermatologów, które mają pomóc w leczeniu próchnicy.

Jednym z antybiotyków, który negatywnie wpływa na rozwój zębów, jest tetracyklina, która ze względu na szerokie spektrum działania jest stosunkowo powszechnie przepisywana przez lekarzy. Skutkiem ubocznym stosowania tetracykliny jest jej kumulacja w szkliwie, czego efektem są przebarwienia na szkliwie. Szczególnie wrażliwe są zęby małych dzieci, które przy długotrwałym stosowaniu tetracykliny mogą zacząć wykazywać problemy. W przypadku dorosłych długotrwałe stosowanie tetracykliny może wywoływać powstawanie aft, drożdżycę jamy ustnej lub owrzodzenia. Nieleczona grzybica ust jest niebezpieczna, ponieważ może zainfekować układ pokarmowy. Okazuje się, że nie tylko antybiotyki mogą negatywnie wpływać na stan naszego uzębienia. Leki przeciwdepresyjne, moczopędne oraz o działaniu przeciwhistaminowym w przypadku długotrwałego stosowania mogą zmniejszać produkcję śliny, co w konsekwencji pozwala na rozwój bakterii, a tym samym próchnicy.

Pamiętajmy – długotrwałe stosowanie leków zawsze może odbić się negatywnie na naszym organizmie – również na zębach. Jeśli na swoich zębach zaobserwujesz plamy i przebarwienia, które mogły powstać na skutek stosowania leków – niezwłocznie zgłoś się do swojego stomatologa, aby rozpocząć leczenie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Małkiewicz M., Jodkowska E.: Zaburzenia barwy zębów spowodowane czynnikami pochodzenia wewnętrznego – metody leczenia za pomocą środków wybielających na podstawie przeglądu piśmiennictwa i własnych obserwacji. „Borgis - Nowa Stomatologia” 2005/02, s. 89-93

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze