Zaloguj
Reklama

Ból dziąseł: jakie mogą być jego przyczyny?

Kontrola zębów u denstysty
Fot. pantherstock
Kontrola zębów u denstysty
(0)

Ból dziąseł nie jest często występującą dolegliwością i kiedy się on komuś przytrafia, to wtedy zazwyczaj wywołuje niepokój. Może on mieć bardzo błahe przyczyny i wynikać z niewłaściwego mycia zębów, ale i dolegliwość ta może być spowodowana przez stan zapalny dziąseł, który nasila nawet ryzyko utraty zębów. Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu dziąseł i co zrobić wtedy, gdy pojawi się u nas ta dolegliwość – do kogo najlepiej się udać, aby sobie z nią poradzić?

Reklama

Możliwych związanych z dziąsłami dolegliwości wyróżnia się wbrew pozorom dość dużo. Mogą one w końcu krwawić, stawać się nadmiernie blade lub odwrotnie, znacznie zaczerwienione. Jeszcze innym problemem, na który skarży się część pacjentów, bywa ból dziąseł – jakie mogą być jego przyczyny?

Najczęściej do bólu dziąseł doprowadzają niewłaściwe nawyki związane z higieną jamy ustnej. Zarówno zbyt silne szczotkowanie, jak i intensywne nitkowanie zębów mogą prowadzić do różnych uszkodzeń dziąseł i pojawiania się bólu w ich obrębie. To między innymi właśnie ze względu na ich ryzyko aż tak zwraca się uwagę na to, aby zęby myć nie tylko regularnie, ale i aby czynić to z odpowiednią delikatnością.

Czasami przyczyną bólu dziąseł są naturalne zmiany zachodzące w organizmie. Tutaj jako przykład można podać wahania poziomów hormonów u kobiet, które związane są z cyklem miesiączkowym czy ciążą – w tych specyficznych okresach dochodzić może zarówno do obrzęku, krwawienia, jak i dolegliwości bólowych ze strony dziąseł.

Jeszcze innymi możliwymi przyczynami bólu dziąseł są pewne jednostki chorobowe. Tutaj wspomnieć trzeba przede wszystkim o zapaleniu dziąseł – problem ten jest groźny z tego powodu, że jeżeli przeistoczy się on w zapalenie przyzębia, to stwarza to ryzyko utraty zębów. Dolegliwości bólowe ze strony dziąseł mogą pojawiać się również i osób, u których rozwinie się ropień zęba czy zapalenie zatok.

Przyczyny bólu dziąseł mogą więc być naprawdę różne – czasami do rozwiązania problemu wystarczy więcej delikatności podczas mycia zębów, czasami z kolei konieczne jest rozpoczęcie leczenia zapalenia dziąseł. Aby doprowadzić do ustąpienia bólu dziąseł, trzeba jednak najpierw odkryć podłoże tego problemu – w tym celu należy się udać po prostu do stomatologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze