Zaloguj
Reklama

Ból twarzy: przyczyną mogą być nie tylko choroby zębów

Ból ósemki
Fot. panthermedia
Ból ósemki
(0)

Ból twarzy ogólnie jest raczej częstą dolegliwością, co związane jest z tym, że problem ten miewa wyjątkowo różne przyczyny. Tym samym bowiem terminem określa się ból, który spowodowany jest chorobami stawu skroniowo-żuchwowego, jak i ten, który wynika z chorób zębów czy procesów patologicznych dotyczących nerwu trójdzielnego. Po czym jednak poznać, jaka jest przyczyna bólu twarzy? Jakie objawy powinny szczególnie niepokoić?

Reklama

Ból twarzy to określenie bardzo ogólne – objaw ten może być przejawem wielu różnych schorzeń. Przede wszystkim dolegliwości bólowe, które pojawiają się w obrębie twarzy, mogą być powiązane z bólami głowy, takimi jak chociażby klasterowy ból głowy (manifestujący się bólem o charakterze piekącym, zlokalizowanym w okolicy oczu i skroni, który może promieniować ku tyłowi głowy) czy migreny.

Odczuwany w obrębie twarzy ból może wynikać ze schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego. O tym, że to właśnie tego rodzaju problem jest przyczyną bólu, przekonywać mogą m.in. uczucie sztywności mięśni powiązanych z żuchwą, trudności z otwieraniem ust czy występowanie nietypowych dźwięków podczas prób poruszania żuchwą (takich jak np. dźwięki przypominające klikanie).

Ból twarzy miewa jednak i inne jeszcze podłoże, którym może być:

Ból twarzy – ze względu na to, jak różne bywają jego przyczyny – pojawia się tak naprawdę w ciągu życia u większości z nas. Kiedy jednak powinien on wzbudzić niepokój i skłonić do zgłoszenia się po poradę do lekarza? Przede wszystkim do specjalisty warto zgłosić się wtedy, gdy ból pojawia się nagle, jest bardzo silny i nie ustępuje pomimo przyjmowania przez pacjenta standardowych środków przeciwbólowych. Z lekarzem warto skonsultować się również i wtedy, kiedy pojawia się u nas ból twarzy i utrzymuje się on przez dłuższy czas – w takiej sytuacji zdecydowanie warto poszukiwać przyczyn, które doprowadziły do tej nieprawidłowości.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze