Zaloguj
Reklama

Choroby przyzębia a marskość wątroby: sprawdź zadziwiającą zależność!

Wizyta u dentysty
Fot. panthermedia
Wizyta u dentysty
(0)

Marskość wątroby – schorzenie spotykane niestety coraz częściej – stwarza zagrożenie wystąpieniem wielu różnych problemów, takich jak m.in. żylaki przełyku, wodobrzusze czy encefalopatia wątrobowa. Związane z marskością bywają różne nieprawidłowości, jedną z nich są zaburzenia składu flory jelitowej obecnej w jamie ustnej i jelitach. Jak przekonują uczeni z Virginia Commonwealth University i Hunter Holmes McGuire VA Medical Center, oddziaływania wpływające na skład flory bakteryjnej – między innymi leczenie chorób przyzębia – mogą mieć wpływ na stan pacjentów z marskością wątroby.

Reklama

Z marskością wątroby powiązane są rozmaitego rodzaju patologie – znane jest już to, że w przebiegu schorzenia występuje stan zapalny w organizmie, jak i to, że osoby cierpiące na tę jednostkę miewają odmienny skład flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Takie właśnie obserwacje skłoniły naukowców ze Stanów Zjednoczonych do tego, aby przyjrzeć się bliżej temu, czy leczenie chorób przyzębia może w jakikolwiek sposób wpływać na stan chorych na marskość wątroby.

Badacze swoje analizy prowadzili na ochotnikach, którzy cierpieli na marskość wątroby i jednocześnie mieli oni – od łagodnego do umiarkowanego stopnia – zapalenie przyzębia. Badanych podzielono na dwie grupy: u członków pierwszej z nich przeprowadzono leczenie chorób przyzębia, w drugiej zaś grupie nie wdrażano takiej terapii. W obu grupach przeprowadzono testy, które oceniały funkcje poznawcze uczestników (szczególnie istotne były testy, które wykonano w pierwszej grupie – czyli tej, w której zastosowano leczenie chorób przyzębia).

Wnioski uczonych okazały się dość interesujące – otóż leczenie chorób przyzębia skutkowało tym, że u badanych pojawiało się więcej dobroczynnych bakterii w przewodzie pokarmowym, a dodatkowo w ich ślinie stwierdzano znacznie mniejsze ilości drobnoustrojów zdolnych do produkcji szkodliwych endotoksyn. Dodatkowo zaobserwowano, że w grupie pacjentów, którzy przebyli leczenie chorób przyzębia, po takiej terapii dochodziło do poprawy ich funkcji poznawczych. Nie do końca wiadomo, co doprowadzało do takiej sytuacji – autorzy badania wysunęli wniosek, że mogło do tego dojść dzięki ograniczeniu stopnia istniejącego u chorego na marskość wątroby stanu zapalnego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze