Zaloguj
Reklama

Czy cofanie się dziąseł jest groźne?

Stały aparat na zęby
Fot. panthermedia
Stały aparat na zęby
(0)

Bagatelizowanie cofania się dziąseł może spowodować wiele problemów zdrowotnych. Choroby dziąseł rozwijają się powoli, jednak ich skutki bywają niezwykle poważne. Jak rozpoznać cofanie się dziąseł? Jak mu zaradzić?

Reklama

Cofanie się dziąseł, czyli recesja, to schorzenie, które nie ma jednej przyczyny. Wiele wskazuje na to, że za recesję dziąseł odpowiadają czynniki genetyczne, ale również czynniki środowiskowe, jak chociażby palenie papierosów, których skutkiem jest obniżanie się tkanek dziąseł, zmniejszenie ukrwienia, a nawet martwica. Co ciekawe: również nieprawidłowe mycie zębów może przyczynić się do pojawienia się problemów z dziąsłami. Zbyt intensywne mycie zębów źle dobraną szczoteczką może doprowadzić do podrażnienia dziąseł, odsłonięcia szyjek zębowych. Wśród innych przyczyn pojawienia się cofania zębów upatruje się kamienia nazębnego, który powstaje na skutek odkładania się płytki nazębnej, która jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii chorobotwórczych, które powodują zapalenia.

Jak rozpoznać, że z dziąsłami dzieje się coś złego

Zdrowe dziąsła są twarde, równo przylegają do zębów. Pierwszym niepokojącym objawem są zmiany w kolorze i strukturze dziąseł. Początkowym etapem choroby, który prowadzi do cofania się dziąseł, jest stan zapalny, który pojawia się zazwyczaj na skutek nieprawidłowego dbania o higienę – nieusuwania kamienia nazębnego, nieprawidłowego szczotkowania czy nieusuwania resztek pożywienia z przestrzeni międzyzębowej. Nagromadzenie płytki nazębnej jest jedną z przyczyn próchnicy i pojawienia się kamienia nazębnego. Płytka nazębna stanowi doskonałe siedlisko dla rozwoju bakterii, które zmieniając pH w jamie ustnej, powodują pojawienie się ubytków. Nawarstwianie się płytki nazębnej powoduje niszczenie szkliwa oraz podrażnienie dziąseł, które zaczynają krwawić. Ważne jest, aby nie bagatelizować pierwszych sygnałów, które na tym etapie rozwoju choroby da się jeszcze cofnąć.  Drugim etapem choroby, jest tzw. zapalenie ozębnej. W tym etapie choroby zęby zaczynają oddzielać się od dziąseł, a w konsekwencji cofać. Niejednokrotnie charakterystycznym objawem jest pojawienie się ropy, a dziąsła odsłaniają szyjki zębowe. Pod liniami dziąseł dochodzi do tworzenia się tzw. kieszonek, w których gromadzą się resztki pokarmu, a w konsekwencji dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do sytuacji, w której zęby zaczynają się ruszać i niejednokrotnie wypadają.

Co powinno nas zaniepokoić

Jeśli na dziąsłach pojawią się dziwne zgrubienia, przebarwienia czy w trakcie codziennej pielęgnacji zauważymy ślady krwi w jamie ustnej – warto jak najszybciej odwiedzić stomatologa. Pamiętajmy – początkowe objawy choroby da się wyleczyć, dzięki czemu nie będziemy narażeni na smutne konsekwencje, jakimi jest m.in. utrata uzębienia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze