Zaloguj
Reklama

Czy zbliża się koniec plomb? Naukowcy testują żel, dzięki któremu szkliwo może się samo regenerować

Borowanie zębów
Fot. panthermedia
Borowanie zębów
(0)

Czy tradycyjne uzupełnienia dentystyczne w postaci plomb mogą stać się przeszłością? Okazuje się, że tak, bowiem chińscy naukowcy opracowali żel, który może odnowić szkliwo.

Reklama

Próchnica zębów jest problemem populacyjnym, występującym na całym świecie. Według danych z 2016 roku prawie dwa i pół miliarda ludzi chociaż raz w życiu zmagała się z tym problemem.

Grupa naukowców z chińskiego uniwersytetu opracowała specjalny żel, który może być pomocny w naprawie uszkodzonego szkliwa zębów.

Obecnie najpopularniejszymi metodami uzupełniania ubytków zębowych są plomby amalgamatowe, porcelanowe i kompozytowe. Oczywistą wadą tych plomb jest to, że nie są one trwałe na całe życie. Mogą bowiem ulec ukruszeniu bądź wypadnięciu. 

Według autorów żel odbudowujący szkliwo może stać się nowym sposobem leczenia próchnicy. Uważają, że ich materiał jest tani i można go produkować w dużych ilościach.

Po intensywnych dyskusjach z dentystami uważamy, że ta nowa metoda może być szeroko stosowana w przyszłości – powiedział jeden z autorów badań.

Odbudowa szkliwa w 48 godzin

Naukowcy przetestowali produkt na usuniętych zębach ludzkich, które trzymali w roztworze przypominającym środowisko jamy ustnej. Dzięki żelowi zawierającemu grudki fosforanu wapnia szkliwo zębów odbudowało się w ciągu zaledwie 48 godzin.

Obecnie naukowcom udało się jedynie stworzyć tylko bardzo cienką warstwę, która jest około 400 razy cieńsza od nienaruszonego szkliwa. Zespół badawczy szuka teraz sposobów rozwiązania tego problemu.

Aktualnie eksperci testują żel na myszach i mają nadzieję przetestować tę metodę na ochotnikach w ciągu jednego do dwóch lat.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze