Zaloguj
Reklama

Czy zęby mleczne leczy się kanałowo

Wizyta u dentysty
Fot. ojoimages
Wizyta u dentysty
(3)

Zęby mleczne, po jakimś czasie wypadają a na ich miejsce pojawiają się zęby stałe. Nie oznacza to jednak, iż o żeby mleczne nie trzeba dbać.

Reklama

Konieczne jest codzienne, dokładne mycie tych zębów, wizyty kontrolne u stomatologa oraz leczenie jeśli ząb tego wymaga i jest ono możliwe. Zdarza się tak, iż ząb mleczny zaczyna boleć i ból ten nie ustępuje. Konieczna jest wtedy wizyta u stomatologa.

Zęby mleczne mogą bolec na skutek zakażenia bakteriami miazgi zębowej, co wymaga z kolei leczenia kanałowego. Oczywiście w przypadku dzieci nie ma możliwości czyszczenia, zatruwania i wypełniania kanałów, gdyż są one bardzo cienkie.

Konieczne jest mimo wszystko podjęcie leczenia zęba i próba jego uratowania. Jeśli zachowanie dziecka uniemożliwia leczenie zęba, a jego stan jest coraz gorszy (pojawia się obrzęk i ropa), najczęściej podejmowana jest decyzja o jego usunięciu. Pamiętajmy, jednak, iż wyrwanie zębów mlecznych nie jest rozwiązaniem, powinny być one w buzi jak najdłużej do czasu wymiany na zęby stałe.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze