Zaloguj
Reklama

Inne niż próchnica przyczyny bólu zębów

Ból zęba
Fot. Panthermedia
Ból zęba
(0)

Ból zęba może stopniowo narastać lub pojawiać się nagle i mieć od razu duże nasilenie, miewa on także różny charakter – czasami jest to ból o charakterze klującym, a czasami pulsującym. Rozmaite mogą być również i przyczyny bólu zębów – wbrew pozorom podłożem tej dolegliwości może być nie tylko próchnica. Jakie więc – poza już wspomnianym wcześniej problemem – bywają przyczyny tego, że pacjentów bolą zęby?

Reklama

Inną niż próchnica przyczyną bólu zębów może być erozja szkliwa. Spożywanie gazowanych, słodkich napojów, a także jedzenie kwaśnych potraw może doprowadzić do uszkodzeń tego elementu zębów, czego przejawem może być właśnie ból. Do erozji szkliwa może dochodzić również i u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym – w tej sytuacji za uszkodzenia tkanek odpowiadać może znajdujący się w soku żołądkowym kwas solny.

Ból zębów pojawiać się może u osób, u których wytworzy się ropień w jamie ustnej. Wyróżnia się różne ich rodzaje – możliwe jest wystąpienie ropnia samego zęba, jak i ropnia dziąsłowego czy ropnia w obrębie struktur kostnych. Dolegliwościom bólowym w takiej sytuacji towarzyszyć mogą m.in. nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz obrzęk twarzy.

Innymi jeszcze, dotychczas niewymienionymi możliwymi przyczynami bólu zębów mogą być:

  • zapalenie zatok,
  • zapalenie miazgi zębowej,
  • choroby przyzębia,
  • choroby stawu skroniowo-żuchwowego.

Niezależnie od tego, co doprowadziło do bólu zębów, wszystkim pacjentom zalecić można to samo – wizytę u stomatologa. Zażywanie leków przeciwbólowych owszem, jak najbardziej może pomóc, najczęściej jednak zapewnia to tylko chwilową ulgę. Środki przeciwbólowe złagodzić mogą bowiem ból, nie likwidują one jednak przyczyny bólu zębów. Z wizytą u stomatologa w takich sytuacjach zwlekać po prostu nie warto – im później zostanie podjęte leczenie, tym większe w końcu ryzyko tego, że będzie ono nie tylko trwało dłużej, ale i że będzie ono bardziej kosztowne.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze