Zaloguj
Reklama

Jak dbać o jamę ustną podczas noszenia protezy zębowej?

Autorzy: Paulina Raczyńska
Proteza zębów, protetyka stomatologiczna
Fot. medforum
Proteza zębów, protetyka stomatologiczna
(0)

Wiele osób w wieku podeszłym nie posiada już własnego uzębienia i w celu umożliwienia prawidłowego żucia i tym samym spożywania pokarmów stałych, korzysta z protezy zębowej. Aby taka proteza właściwie spełniała swoją rolę i nie przysparzała właścicielowi problemów, należy w odpowiedni sposób dbać o nią, jak również o całą jamę ustną.

Reklama

Jako, że proteza stanowi ciało obce, początkowo organizm może się przed nią „bronić” poprzez zwiększone wydzielanie śliny, upośledzenie smaku czy odruch wymiotny. Takie objawy nie powinny nas niepokoić, pod warunkiem, że ustąpią w ciągu kilku tygodni. W przeciwnym razie należy wziąć pod uwagę niewłaściwe dopasowanie sztucznej szczęki. 

Najczęściej protezy zębowe wykonane są z akrylu. Materiał ten sprzyja gromadzeniu bakterii, grzybów oraz zaleganiu resztek pokarmowych i ich gniciu. By uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust oraz stanu zapalnego błony śluzowej jamy ustnej, należy ją bardzo dokładnie myć, szczególnie po posiłkach. Do czyszczenia protezy należy używać specjalnych, miękkich szczoteczek. Z ich pomocą należy dokładnie wyczyścić każdą z powierzchni protezy: elementy metalowe, akrylowe oraz zębowe. Protezę najlepiej myć pastą do zębów lub szarym mydłem. Po umyciu należy sztuczną szczękę bardzo dokładnie wypłukać po strumieniem bieżącej ciepłej wody.

Jeśli zakończyliśmy już okres adaptacji, zaleca się ściąganie protezy na noc. W tym celu myjemy ją, suszymy i przechowujemy w czystym i przewiewnym pojemniku. Raz na jakiś czas, tzn. według zalecanego przez producenta czasu podanego na opakowaniu, należy używać specjalistycznego środka do czyszczenia protez. Zbyt długie lub częste dezynfekowanie może doprowadzić do uszkodzenia ich delikatnej powierzchni

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Dr n. med. I. Tomaszewska, Zakład Dydaktyki Medycznej- Wydział Lekarski, Kraków, „Zalecenia dla pacjenta otrzymującego protezy ruchome”

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze