Zaloguj
Reklama

Jak stres wpływa na kondycję zębów?

Autorzy: Małgorzata Dębska, Innovation PR
Leczenie zębów
Fot. panthermedia
Leczenie zębów
(0)

Żyjąc w coraz szybszym tempie i większym stresie, nie zdajemy sobie sprawy, jak szkodliwie oddziałuje on na nasz organizm. Stres w ogromnym stopniu pozostawia ślad nie tylko na nerwach. Jego długotrwałe działanie oddziałuje również na zęby.

Reklama

Kiedy znajdujemy się w stresowej sytuacji, zwiększa się produkcja takich hormonów, jak kortyzol i katecholaminy, czyli adrenalina. Zostaje podniesiony poziom glukozy we krwi, przyspiesza tętno, rozszerzają się źrenice, a nasz mózg i serce zostają bardziej ukrwione. Kiedy takie sytuacje występują rzadko, są nawet dobre dla zdrowia, ponieważ pobudzają reakcje odpornościowe. Jednak kiedy występują długotrwale, powodują poważne problemy zdrowotne jak na przykład chorobę wrzodową żołądka, chorobę wieńcową, zespół jelita drażliwego oraz nieprawidłowości w obrębie narządu żucia.

Osoby żyjące w długotrwałym stresie narażone są bardziej na problemy z zębami, ponieważ mózg rozładowuje napięcie psychosomatyczne poprzez zaciskanie zębów i nieświadome napinanie mięśni narządu żucia. Dodatkowo u osób, które posiadają nieprawidłowy zgryz, zaciskanie zębów nie rozładowuje napięcia, a dokładnie odwrotnie – zwiększa poziom hormonów stresu.

W wyniku takich reakcji dochodzi do powstawania pęknięć szkliwa, krwawienia dziąseł czy nawet rozchwiania zębów. Nieświadome zgrzytanie zębami może także powodować powstawania ubytków przyszyjkowych lub przeciążenia zębów, które mogą powodować okołowierzchołkowe stany zapalne, a w skrajnych przypadkach nawet utratę zębów. W sytuacjach stresowych często również nadgryzamy wargi, błonę śluzową policzków, obgryzamy paznokcie lub nadgryzamy przedmioty. Takie zachowania również powodują zaburzenia funkcji uzębienia.

Długotrwały stres może powodować problemy ze snem, rozkojarzenie czy stałe uczucie niepokoju. Często jego konsekwencją jest nerwica lub depresja. Gdy tylko zostaną zauważone niepokojące objaw,y powinno się zmienić tryb życia i zadbać o rozładowanie napięcia na przykład poprzez uprawianie sportu czy zabiegi relaksacyjne. Kiedy jednak stres już wyrządził szkody w organizmie i odczuwamy na przykład bóle mięśni, zaleca się odpowiednie zabiegi w postaci masaży, które pozwolą rozluźnić włókna mięśniowe.

W zależności od stopnia destrukcji zębów pod wpływem stresu dobierane są odpowiednie metody leczenia. W zaawansowanych przypadkach stosuje się wykonanie licówek lub koron, które pozwalają zniwelować niekorzystne już zmiany w uzębieniu.

Syndrom współczesnych czasów, jakimi jest życie w ciągłym biegu, w ogromnym stopniu oddziałuje na nasz organizm. Nie powinniśmy jednak zapominać, aby niwelować stres i wprowadzać dobre dla zdrowia nawyki. Jednym z nich jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy w ciągu dnia, nitkowanie i regularne kontrole u dentysty pozwolą zadbać o kondycję jamy ustnej.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze