Zaloguj
Reklama

Koronka czy licówka – co wybrać?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Protetyka zębowa
Fot. pantherstock
Protetyka zębowa
(0)

Działem stomatologii zajmującym się odtwarzaniem ciągłości uzębienia jest protetyka. Dotyczy to ubytków powstałych w wyniku chorób bądź urazów, a także nieprawidłowego uzębienia wrodzonego. Ubytek nawet jednego zęba może prowadzić do poważnych powikłań w postaci przesuwania zębów, skrzywienia ich, zaburzeń zgryzu, a także wypadania kolejnych zębów. Dlatego tak ważne jest zadbanie o pełny uśmiech, a opcji do wyboru mamy wiele. Jak wybrać tę właściwą?

Reklama

Dwie najczęstsze propozycje, między którymi należy wybrać, to korona bądź licówka.

Koroną nazywamy protetyczne uzupełnienie jednego zęba, które ma na celu odbudowanie i wzmocnienie słabego, zniszczonego zęba. Korona taka może być wykonana z porcelany, umieszczona na podbudowie metalowej (nie jest ona widoczna) lub pełnoceramiczna (podbudowa jest również wykonana z porcelany). Przed założeniem korony należy dokładnie oszlifować ząb z każdej strony. Następnie lekarz wykonuje specjalny wycisk protetyczny, na podstawie którego w laboratorium indywidualnie dobiera się kolor uzupełnienia. Na oszlifowany ząb zakłada się koronę tymczasową, co umożliwia komfortowe i wygodne funkcjonowanie pacjenta do czasu wykonania przez technika dentystycznego indywidualnie dopasowanej korony ceramicznej. Na właściwej wizycie lekarz stomatolog kontroluje gotową już koronę i sprawdza jej dopasowanie. Na tym etapie pacjent ma możliwość przekazania swoich odczuć dotyczących komfortu nowego wypełnienia. Jeżeli nie wykazuje żadnego dyskomfortu, a kolor został dopasowany odpowiednio, koronę można przymocować na stałe, czyli zacementować. Niekiedy, jeśli ząb jest bardzo zniszczony i istnieje ryzyko, że korona się nie utrzyma, przed szlifowaniem stosuje się tzw. sztyfty jako konstrukcję dla przyszłej korony.

Licówka natomiast to bardzo cienka, porcelanowa nakładka przyklejana na powierzchnię zdrowego zęba. Jej rolą jest maskowanie wszelkiego rodzaju niedoskonałości jak na przykład przebarwienia, nieestetyczny kształt lub położenie zębów. Jest także opcją zastępującą długotrwałe leczenie ortodontyczne u pacjentów, którzy nie chcą założyć sobie aparatu, ale jednocześnie marzą o pięknym uśmiechu. Podczas pierwszej wizyty u stomatologa niezbędne jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, takich jak zgrzytanie zębami czy obgryzanie paznokci, które niosą ryzyko uszkodzenia licówki. Ważne jest, by przed założeniem licówki usunąć ubytki próchnicze w zębach. Bezpośrednio przed jej założeniem szlifuje się przednią stronę zęba, na podstawie której wykonuje się wycisk protetyczny i kolejno właściwą licówkę. Mocuje się ją na powierzchni zęba za pomocą specjalnego kleju.

Decyzja co do wyboru lepszej metody powinna być uwarunkowana potrzebami pacjenta i brakiem ewentualnych przeciwwskazań dotyczących wybranej metody. Jeśli zależy nam na wzmocnieniu zęba – lepiej sprawdzi się korona. Jeżeli natomiast głównym problemem jest defekt kosmetyczno-estetyczny, zdecydowanie lepszym i nieco mniej inwazyjnym będzie wybór licówki.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Mount G.J., Ngo H.: Stomatologia mało interwencyjna. Medical Tour Press International, Otwock 2006, s. 92-162.
    Bücking W.: Protetyka dla praktyków. Sprawdzone rozwiązania step by step. Biblioteka Quintessence. Warszawa 2007, s. 121-132.

Reklama
(0)
Komentarze