Zaloguj
Reklama

Lakowanie zębów

Wizyta u dentysty
Fot. ojoimages
Wizyta u dentysty
(1)

Lakowanie zębów jest zabiegiem wykonywanym w przypadku, gdy zmiana w szkliwie zęba nie jest widoczna przy standardowym badaniu stomatologicznym, ale dopiero po dokładnym osuszeniu zęba.

Reklama

Wskazaniem do lakowania są pierwsze objawy demineralizacji szkliwa, widoczne dopiero po osuszeniu zęba, występujące w postaci białych plam i smug. Istotne jest to, że zmiany te, lekarz stomatolog może zdiagnozować wzrokowo. Postępowanie w takich przypadkach jest postępowaniem profilaktycznym.

Lekarz lakieruje zęba lakierem fluorkowym lub lakuje lakami szczelinowymi. Przed przystąpieniem do zabiegu istotne jest odpowiednie przygotowanie zęba, a mianowicie dokładne oczyszczenie go, a w szczególności, dokładne oczyszczenie bruzd, gdyż są one miejscem gdzie łatwiej gromadzi się osad oraz płytka bakteryjna. Oczyszczenie bruzd powala na zwiększenie szczelności laku, a co za tym idzie podnosi skuteczność zabiegu.

Oczyszczanie wykonuje się za pomocą pumeksu (w paście) oraz szczoteczki połączonej z mikrosilnikiem. Następnie nanosi się wytrawiacz, jedynie na zmienione miejsce zęba, który po około 30 sekundach zmywa się wodą pod ciśnieniem. Kolejną czynnością jest nałożenie i rozprowadzenie laku, który później zostaje spolimeryzowany. Po dokonaniu tych czynności, lekarz zbiera nadmiar laku za pomocą diamentowej kulki.[1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Anatomia zębów stałych i stomatologia zachowawcza w ćwiczeniach fantomowych. Podręcznik dla studentów stomatologii” pod red. D. Piątowskiej, Bestom DENTOnet.pl Sp. z o.o. 2009

Reklama
(1)
Komentarze