Zaloguj
Reklama

Nadtlenek wodoru (woda utleniona) a wybielanie zębów

Wybielanie zębów
Fot. Panthermedia
Wybielanie zębów
(0)

Pacjenci próbują wykorzystywać naprawdę różne środki po to, aby mieć śnieżnobiałe zęby. Nietrudno natknąć się na opisy dotyczące wybielania zębów z wykorzystaniem np. sody oczyszczonej czy soku z cytryny. Wspomina się również i o tym, że w celu uzyskania jaśniejszych zębów sięgnąć można po nadtlenek wodoru – czy woda utleniona rzeczywiście jest w stanie wybielić zęby, a jeżeli tak, to czy korzystanie z tego środka jest bezpieczne?

Reklama

Nadtlenek wodoru, znajdujący się w wodzie utlenionej, kojarzony jest przede wszystkim ze stosowaniem go do odkażania różnych ran. Takie zastosowanie tego środka jest większości ludziom powszechnie znane, okazuje się jednak, że substancja ta bywa używana przez pacjentów do całkowicie innych celów. Jednym z nich jest wybielanie zębów – czy nadtlenek wodoru rzeczywiście jest jednak dobrym środkiem do uzyskania jasnych, białych zębów?

Tak naprawdę nadtlenek wodoru znaleźć można w różnych środkach, które służą do wybielania zębów. Czasami z jego użyciem przeprowadzane jest również profesjonalne rozjaśnianie zębów w gabinetach stomatologicznych. Natknąć się jednak można na głosy, że aplikowania tej substancji na zęby powinno się unikać – tego rodzaju przekonania nie są do końca bezpodstawne.

Nadtlenek wodoru, owszem, może rozjaśniać zęby poprzez usuwanie z ich powierzchni różnych osadów czy przebarwień. Środek ten jednak – szczególnie, gdy obcuje z tkankami jamy ustnej przez zbyt długi czas – może doprowadzać do pewnych problemów. Takowymi mogą być m.in. nadwrażliwość zębów, jak i podrażnienia dziąseł. Trzeba tutaj wspomnieć również i o tym, że niebezpieczne jest wybielanie zębów z wykorzystaniem nadtlenku wodoru przez te osoby, które mają jakieś szczelinowate pęknięcia w obrębie zębów – przez nie środek może przedostawać się w głąb zęba i finalnie prowadzić do podrażnień delikatnej tkanki, którą jest zębina.

Jednoznacznie stwierdzić, że wybielanie zębów z użyciem nadtlenku wodoru jest bezpieczne, zdecydowanie więc nie można. Niektóre ze środków, które są wykorzystywane do rozjaśniania zębów, doprowadzić mogą do większej ilości szkód niż korzyści – z tego powodu osoby, które marzą o jaśniejszych zębach, powinny po prostu porozmawiać o możliwościach wybielania zębów ze swoim stomatologiem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze