Zaloguj
Reklama

Nie ma jednoznacznej informacji, jak powinniśmy czyścić zęby

Szczotkowanie zębów
Fot. panthermedia
Szczotkowanie zębów
(0)

Według brytyjskich naukowców z University College porady dotyczące najlepszego sposobu szczotkowania zębów dla dzieci dorosłych są mylące i niespójne. Twierdzą oni również, że brak jest jednoznacznej informacji, jak często i jak długo powinniśmy je szczotkować.

Reklama

Dr John Wainwright i prof. Aubrey Sheiham, uczeni z University College, przeanalizowali 66 różnych źródeł porad z całego świata – przyjrzeli się radom udzielonym przez stowarzyszenia stomatologiczne, firmy produkujące szczoteczki do zębów i podręczniki dentystyczne. Badanie pokazało, że porady udzielane przez specjalistów wzajemnie się wykluczają, nie ma również dowodów na to, że szczotkowanie zębów w którykolwiek zalecany sposób miałoby być bardziej skuteczne, niż w inny.

W badaniu polecono aż 6 różnych technik szczotkowania zębów. Niektóre polegały na ustawianiu szczoteczki pod kątem 45 stopni, inne wymagały z kolei pionowych ruchów podczas używania jej do „szorowania” zębów. Jednak najczęściej zalecaną metodą jest szczotkowanie zębów za pomocą poziomych ruchów szczoteczki w połączeniu z ruchami okrężnymi.

Większa część źródeł zaleciła mycie zębów 2 razy dziennie, natomiast znalazło się również takie, które twierdzi, że zęby najlepiej szczotkować 3 razy w ciągu dnia. Jeśli chodzi o czas mycia, 2/3 spośród sprawdzonych źródeł radzi czyścić zęby przez 2 minuty, 12 – przez 2 do 3, a 2 rekomenduje 3 minuty szczotkowania.

Wnioski naukowców są następujące: badanie pokazuje, że szeroka różnorodność zaleceń dla czegoś, co odbywa się 2 razy dziennie, powinna być poważnym problemem dla zawodu dentysty. Istnieje pilna potrzeba dalszych badań nad porównawczą skutecznością metod szczotkowania.

Profesor Damien Walmsley, doradca naukowy w British Dental Association, ostrzega, że dzieci do siódmego roku życia powinny być nadzorowane podczas mycia zębów. Zwraca również uwagę na fakt, że szczotkowanie ich po zjedzeniu słodkich pokarmów może spowodować uszkodzenia zębów – ponieważ bakterie z pożywienia zaczynają wytwarzać kwas po kilku minutach od posiłku, co zmiękcza szkliwo na zębach. Walmsley twierdzi, że lepiej odczekać minimum godzinę.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze