Zaloguj
Reklama

Nieprzyjemny zapach z ust – nie tylko brak higieny odpowiada za nieświeży oddech

Opryszczka
Fot. ojoimages
Opryszczka
(0)

Nieświeży oddech zdarza się każdemu – wystarczające jest przecież spożycie posiłku i nieumycie po nim zębów. Przypadłością pewnych jednak osób jest wyjątkowo nieprzyjemny zapach z ust. Jakie mogą być przyczyny tego problemu i co sugeruje konieczność skonsultowania się z lekarzem w przypadku bardzo nieprzyjemnego zapachu z ust?

Reklama

To z pewnością truizm, aczkolwiek nie sposób o nim nie wspomnieć – nieprzyjemny zapach z ust najczęściej jest po prostu konsekwencją niedostatecznej higieny jamy ustnej. Zbyt rzadkie czy też niedokładne mycie zębów stanowi tutaj tylko jedną jednak z przyczyn nieświeżego oddechu. Do problemu predysponowane są jednak również i osoby palące papierosy, zmagające się z jakimiś stanami zapalnymi jamy ustnej oraz pacjenci, których bolączką jest suchość jamy ustnej (takowa wynikać może ze stosowania jakichś leków prowadzących do zmniejszonego wydzielania śliny).

Inną możliwą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest dość częsta infekcja – zapalenie zatok. W tym przypadku za niezbyt przyjemną woń odpowiadają przede wszystkim bakterie oraz wydzielina, które znajdują się w obrębie zatok. O tym, że nieprzyjemny zapach z ust wynika właśnie z zapalenia zatok, przekonać mogą takie objawy, jak pogorszenie węchu, uczucie rozpierania lub bólu w obrębie pewnych rejonów twarzy, a także gorączka czy pogorszenie drożności nosa.

Kolejnymi problemami, które doprowadzać mogą do nieprzyjemnego zapachu z ust, są:

  • refluks żołądkowo-przełykowy: o nim świadczyć może m.in. regularne występowanie uczucia pieczenia w przełyku,
  • ropień zęba: w jego przypadku nieprzyjemnemu zapachowi z ust towarzyszy zwykle ból zmienionego chorobowo zęba,
  • uporczywe, długotrwałe wymioty: w ich przebiegu nieświeży oddech pojawia się wskutek przesuszenia błon śluzowych jamy ustnej, ale i z powodu kwaśnej zawartości soku żołądkowego, która pojawia się w jamie ustnej w trakcie wymiotowania.

Kiedy z nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej pacjent jest w stanie sam sobie poradzić szybko – np. poprzez dokonanie odpowiednich czynności higienicznych – wtedy powodów do niepokoju raczej nie ma. W sytuacji jednak, gdy nieświeży oddech stale nawraca i wszelkie starania nie przynoszą rezultatu, skonsultowanie się z lekarzem staje się już wręcz konieczne. Refluks żołądkowo-przełykowy może wymagać odpowiedniej diety i farmakoterapii, ropień zęba jego opracowania – po wyleczeniu takich schorzeń nieprzyjemny zapach z ust może ustępować i właśnie dlatego, celem znalezienia przyczyn problemu i jego wyleczenia, konieczne jest odwiedzenie specjalisty.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze