Zaloguj
Reklama

Palisz? Twoje zęby są bardziej podatne na choroby!

Autorzy: Judyta Polak
Palenie papierosów
Fot. panthermedia
Palenie papierosów
(5)

Zapalenie miazgi to jeden z najczęstszych skutków bagatelizowanej próchnicy zębów. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, który pokazać miał, kto jest najbardziej narażony na choroby zębów.

Reklama

Badanie przeprowadzono na grupie 37 osób niepalących oraz 32 uzależnionych od nikotyny, którzy borykają się z zapaleniem miazgi zęba. Próbki z komór pulpy zebrano i przechowywano w soli fizjologicznej buforowanej fosforanem w temperaturze -80°C.

Eksperyment pokazał, że w zębach palaczy działa o wiele mniej mechanizmów obronnych niż u osób niepalących. Wynika to z faktu, że mają oni niedobór immunologiczny w TNF-α i hBD-2. Badanie wyjaśnia zatem, dlaczego miazga zęba palacza jest w gorszym stanie i jej leczenie przebiega wolniej.

Po przeprowadzeniu badania naukowcy przyznali, że spodziewali się wyniku końcowego. Palacze bowiem bezpośrednio narażają swój organizm na choroby, które mogą skutkować nawet śmiercią (o czym przypominają ilustracje zawarte na paczkach papierosów). Nie spodziewali się natomiast tego, że mechanizmy obronne będą całkowicie wyczerpane.

Eksperyment sprawił, że 2 osoby biorące udział w teście palenie rzuciły i ich mechanizmy obronne zaczęły się odbudowywać.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • Aminoshariae A., Bonfield T. et al.: Comparison of IL-1β, TNF-α, hBD-2, and hBD-3 expression in the dental pulp of smokers versus nonsmokers. „Journal of Endodontics” 2017/12, vol. 43, iss. 12, pp. 2009-2013.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze