Zaloguj
Reklama

Pasta z fluorem – korzyści czy zagrożenia?

Maść w tubce
Fot. panthermedia
Maść w tubce
(0)

Pasta z fluorem wzbudza ostatnio wiele kontrowersji. Z jednej strony pojawiają się głosy mówiące o zagrożeniach, jakie powoduje wysokie stężenie fluoru w pastach do zębów, z drugiej jednak stanowisko specjalistów wylicza plusy korzystania z past zawierających tę substancję.

Reklama

W Internecie można doszukać się wielu różnych informacji na temat fluoru zawartego w pastach do zębów. Istnieją nurty mówiące o tzw. „dentystycznym spisku” twierdzące, że producenci past do zębów dodają go więcej, co może mieć szkodliwy wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu poprzez zaburzenie procesów enzymatycznych w komórkach, wpływ na zahamowanie oddychania komórkowego, zaburzenie przemiany węglowodanów czy nawet poprzez wpływ na syntezę hormonów. Nie da się zaprzeczyć, że sam fluor jest związkiem, który działa w sposób żrący, co bezpośrednio może powodować martwicę, jednak specjaliści mają nieco odmienne zdanie na temat tej substancji zawartej w pastach do zębów. Dentyści twierdzą, że dawka fluoru, jaka zawarta jest w paście do zębów, nie stanowi dla nas zagrożenia [1].

Działanie fluoru

Najważniejszymi cechami fluoru są jego właściwości wpływające na ograniczenie wpływu bakterii próchnicowych oraz hamowanie demineralizacji. Dzięki fluorowi zawartemu w pastach do zębów płytka nazębna odkłada się w znacznie mniejszym stopniu, a przemiany metaboliczne w komórkach bakteryjnych zostają zahamowane. Ponadto przy zachowaniu stałego stężenia fluoru możliwa staje się repozycja utraconych związków mineralnych w toku oddziaływania kwasów, dzięki czemu zęby stają odporne na działanie bakterii [2].

Zalecenia

Zgodnie z zaleceniami specjalistów najlepiej jest aplikować około 2 cm pasty jednorazowo, gdyż stanowi to ilość wystarczającą do jednorazowego użycia, a co więcej stanowi dawkę bezpieczną. W odniesieniu do dzieci pasty na szczoteczce powinno być tyle, by przypominała ono ziarnko grochu. Ponadto warto korzystać z różnych past na zmianę, w szczególności jeśli chodzi o dzieci, gdyż stanowią one grupę, u której wzmacnianie preparatami fluorowymi jest szczególnie wskazane [1].

Silna nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość, czyli ból pojawiający się podczas spożywania ciepłych czy zimnych potraw, ale także słodkich czy kwaśnych stanowi bardzo znaczący problem w populacji. Fluor w przypadkach silnej nadwrażliwość działa kojąco i pomaga zniwelować ból, choć w niektórych przypadkach sam fluor nie wystarcza: zachodzi konieczność używania pasty do zębów, która zawiera chlorek potasu [1].

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [2] Stanowisko polskich ekspertów dotyczące indywidualnej profilaktyki fluorkowej u dzieci i młodzieży. Niezależny Panel Ekspertów, powołany z inicjatywy Polskiego Oddziału ACFF (Alliance for a Cavity-Free Future) i Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze