Pęknięty ząb – przyczyny, objawy, co należy zrobić?

Pęknięty ząb, poza kwestią estetyczną, może być również powodem nieprzyjemnych dolegliwości. Ból podczas przeżuwania pokarmów lub nagle pojawiająca się nadwrażliwość mogą być oznaką pękniętego zęba. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
Istnieje wiele przyczyn pęknięcia zęba, często nieoczywistych. Jest to m.in. nagła zmiana temperatury w jamie ustnej – np. gdy po wypiciu gorącego napoju spożyjemy lody. Jednak do najczęstszych powodów zalicza się zbyt mocne ugryzienie, nadmierne zgrzytanie zębami, obrażenie fizyczne, a także wypełnienie, które osłabia strukturę zęba.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dotyka nas problem pękniętego zęba, ponieważ może nie powodować żadnych objawów. Jeśli jednak występują poniższe, może być to oznaka rozległego pęknięcia, które wymaga leczenia stomatologicznego:
- ból podczas jedzenia, żucia lub gryzienia,
- obrzęk dziąseł wokół pękniętego zęba,
- nagle pojawiająca się nadwrażliwość zębów na słodycze,
- nagle pojawiająca się nadwrażliwość zębów na gorące lub zimne potrawy,
- cyklicznie pojawiający się ból,
- dyskomfort wokół zębów i dziąseł, który jest trudny do określenia.
Zdiagnozowanie pękniętego zęba pozornie wydaje się być proste, jednak nie zawsze tak jest. Jeśli pęknięcie nie jest widoczne, a występują powyższe objawy, dentysta spróbuje postawić diagnozę na podstawie wywiadu.
O ile nie można całkowicie wyeliminować ryzyka pęknięcia zęba, o tyle można przyjąć kilka strategii, które mogą zapobiec tego typu zdarzeniom:
- Jeśli ktoś zgrzyta zębami lub zaciska szczękę we śnie, pomocne mogą okazać się ochraniacze. Warto porozmawiać na ten temat ze stomatologiem.
- Unikanie potraw trudnych do przeżucia, m.in. ziaren popcornu czy lodu, może zmniejszyć ryzyko pęknięcia zęba.
- Wyeliminowanie nawyku zaciskania zębów.
- Noszenie ochraniacza, aby chronić zęby podczas uprawiania sportu.