Zaloguj
Reklama

Pęknięty ząb – przyczyny, objawy, co należy zrobić?

Ból zęba
Fot. medforum
Ból zęba
(0)

Pęknięty ząb, poza kwestią estetyczną, może być również powodem nieprzyjemnych dolegliwości. Ból podczas przeżuwania pokarmów lub nagle pojawiająca się nadwrażliwość mogą być oznaką pękniętego zęba. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Reklama

Istnieje wiele przyczyn pęknięcia zęba, często nieoczywistych. Jest to m.in. nagła zmiana temperatury w jamie ustnej – np. gdy po wypiciu gorącego napoju spożyjemy lody. Jednak do najczęstszych powodów zalicza się zbyt mocne ugryzienie, nadmierne zgrzytanie zębami, obrażenie fizyczne, a także wypełnienie, które osłabia strukturę zęba.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dotyka nas problem pękniętego zęba, ponieważ może nie powodować żadnych objawów. Jeśli jednak występują poniższe, może być to oznaka rozległego pęknięcia, które wymaga leczenia stomatologicznego:

  • ból podczas jedzenia, żucia lub gryzienia,
  • obrzęk dziąseł wokół pękniętego zęba,
  • nagle pojawiająca się nadwrażliwość zębów na słodycze,
  • nagle pojawiająca się nadwrażliwość zębów na gorące lub zimne potrawy,
  • cyklicznie pojawiający się ból,
  • dyskomfort wokół zębów i dziąseł, który jest trudny do określenia.

Zdiagnozowanie pękniętego zęba pozornie wydaje się być proste, jednak nie zawsze tak jest. Jeśli pęknięcie nie jest widoczne, a występują powyższe objawy, dentysta spróbuje postawić diagnozę na podstawie wywiadu.

O ile nie można całkowicie wyeliminować ryzyka pęknięcia zęba, o tyle można przyjąć kilka strategii, które mogą zapobiec tego typu zdarzeniom:

  1. Jeśli ktoś zgrzyta zębami lub zaciska szczękę we śnie, pomocne mogą okazać się ochraniacze. Warto porozmawiać na ten temat ze stomatologiem. 
  2. Unikanie potraw trudnych do przeżucia, m.in. ziaren popcornu czy lodu, może zmniejszyć ryzyko pęknięcia zęba.
  3. Wyeliminowanie nawyku zaciskania zębów.
  4. Noszenie ochraniacza, aby chronić zęby podczas uprawiania sportu.
Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze