Zaloguj
Reklama

Płukanie ust słoną wodą – co należy wiedzieć?

Kobieta używająca płynu do płukania jamy ustnej
Fot. Shutterstock
Kobieta używająca płynu do płukania jamy ustnej
(0)

Podczas gdy apteki i inne sklepy sprzedają płyny do płukania ust, istnieją alternatywne, domowe sposoby łagodzące. Płukanie jamy ustnej słoną wodą może pomóc w utrzymaniu czystości oraz złagodzić dyskomfort wynikający z bólu gardła, owrzodzenia jamy ustnej czy zabiegów dentystycznych. 

Reklama

Słonowodne płukanki są szybkie i łatwe do wykonania oraz są tanią i naturalną alternatywą dla leczniczych płynów.

Alergia

Niektóre alergie, takie jak katar sienny, mogą powodować obrzęk nosa i gardła. Wśród alergików częste są więc problemy z oddychaniem i zatkanym nosem. Chociaż płukanie jamy ustnej słoną wodą nie zapobiega alergii, może być pomocne w złagodzeniu bólu i obrzęku gardła.

Owrzodzenia

Owrzodzenia pojawiające się w jamie ustnej są niezwykle bolesne i uciążliwe. Płukanki ze słonej wody mogą złagodzić ból oraz przyspieszyć gojenie się ran.

Ból gardła

Płukanie gardła słoną wodą może okazać się skutecznym sposobem na zmniejszenie dyskomfortu związanego z bólem gardła.

Stowarzyszenie naukowe Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne (American Chemical Society, ACS) potwierdza, że regularne płukanie gardła słoną wodą może pomóc w utrzymywaniu czystości jamy ustnej i zapobieganiu infekcjom. Ten alternatywny sposób polecany jest szczególnie osobom poddawanym chemioterapii oraz radioterapii.

Zdrowie jamy ustnej

Regularne płukanie słoną wodą jest skuteczne w usuwaniu bakterii z dziąseł, co z kolei pomaga w czyszczeniu i zapobieganiu tworzenia się kamienia nazębnego. 

Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADA) rekomenduje, aby delikatnie płukać jamę ustną roztworem z ciepłej, osolonej wody, co może pomóc w utrzymaniu czystości miejsca ekstrakcji i zapobieganiu infekcjom.

Czy płukanki słoną woda niosą ryzyko?

Płukanie jamy ustnej słoną wodą jest uważane za bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jednak osoby cierpiące na nadciśnienie lub inne schorzenia, które muszą ograniczyć spożycie sodu, powinny porozmawiać z lekarzem lub dentystą.

Aby zniwelować słony smak, do roztworu można dodać miód lub czosnek.

Domowe lekarstwo

Płukanie jamy ustnej słoną wodą jest domowym sposobem m.in. na ból gardła. Roztwory słonowodne to mieszanka wody i soli kuchennej, które mogą okazać się być tanią, bezpieczną i skuteczną alternatywą dla leczniczych płynów do płukania ust.

W badaniu z 2010 roku oceniano skuteczność płukania gardła słoną wodą oraz płynu do płukania ust zawierającego ałun.

Naukowcy zauważyli, że wśród dzieci biorących udział w eksperymencie, które używały słonowodnych płukanek do gardła dwa razy dziennie przez 21 dni, poziom bakterii w jamie ustnej znacząco się zmniejszył. Wyniki badania przeanalizowano w oparciu o porównanie wyników u dzieci, które stosowały placebo.

Jednak płukanie jamy ustnej słoną wodą nie jest tak skuteczne jak ałun. Ałun, siarczan glinowo-potasowym, jest aktywnym składnikiem niektórych płynów do płukania ust.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze