Zaloguj
Reklama

Problem nieświeżego oddechu

Płukanie jamy ustnej
Fot. Shutterstock
Płukanie jamy ustnej
(0)

Nieświeży oddech jest stanem powodującym duże poczucie dyskomfortu i wprawiającym wielokrotnie w zakłopotanie. Jednak stanowić może efekt nawet bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Główną i najczęstszą zarazem przyczyną nieświeżego oddechu jest niewłaściwa lub niewystarczająca higiena jamy ustnej, jednak z tego typu problemem warto wrócić się do lekarza specjalisty.

Reklama

Nieświeży oddech to zwykle efekt niewystarczającej lub niewłaściwej higiena jamy ustnej. Przykry zapach pochodzący z ust, powstaje w wyniku przemian metabolicznych, podczas których wydzielają się lotne związki siarki.

Język

Język jest częścią jamy ustnej, o której często zapominamy podczas czyszczenia zębów. Tylko grzbietowa powierzchnia języka to miejsce dość trudno dostępne, z drugiej strony wiele osób ma odruch wymiotny, podczas wykonywania czynności czyszczenia tego obszaru. Stanowi to podwód omijania tego miejsca podczas codziennych, rutynowych czynności higienicznych.

Nieusunięte z tego właśnie obszaru bakterie, cały czas rozkładają resztki jedzenia, których nie pozbyliśmy się podczas czyszczenia zębów, martwe komórki nabłonka czy składniki śliny. W efekcie działania bakterii, powstają lotne związki siarki, stanowiące przyczynę nieświeżego oddechu.

Warto wspomnieć, iż różnego rodzaju cukierki czy odświeżacze ust to jedynie maskowanie problemu, a nie działanie na przyczynę jego powstawania. Dodatkowo ważna jest również wiedza o samych bakteriach, a mianowicie ich największy wzrost następuje w wyniki spożywania cukru (słodyczy), słodkich napojów gazowanych oraz potraw mącznych czy mięsnych.

Nitkowanie zębów

Przestrzenie międzyzębowe stanowią zasadniczy problem w pojawianiu się nieprzyjemnego zapachu z ust. Resztki jedzenia zalegające w szczelinach przylegających do siebie zębów w łuku zębowym, również stanowią przyczynę pojawiania się nieprzyjemnego zapachu z ust. Jest to obszar da szczoteczki do zębów bardzo trudno dostępny, co niejdokrotnie wiąże się z nieusunięciem całości zalegających tam resztek. Codziennego nitkowania zębów, zwykle nie jest w stanie nam zastąpić ani mycie zębów ani płukanie jamy ustnej.

Próchnica

Ubytki w zębach oraz rozwijająca się próchnica, również może stanowić przyczynę nieświeżego, nieprzyjemnego zapachu z ust. Zwykle jednak jest to efekt uboczny rozwijającego się stanu zapalnego jamie ustnej. Przy rozwoju ubytków próchniczych zasadniczo największym problemem jest bowiem ból odczuwany przez pacjenta.

Co innego może być przyczyną przykrego zapachu z ust?

Oprócz wyżej wymienionych stanów, nieprzyjemny zapach z ust może także powodować ułamany ząb, braki protetyczne, choroby przyzębia czy uszkodzenia ślinianek. W sytuacji, kiedy nasz oddech staje się nieprzyjemny, warto zgłosić się po poradę do lekarza specjalisty, celem ustalenia przyczyny problemu [1].

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze