Zaloguj
Reklama

Ropień dziąsła - sposoby leczenia

Wizyta u dentysty
Fot. Panthermedia
Wizyta u dentysty
(0)

Pojawienie się ropy zawsze świadczy o przebiegającym stanie zapalnym, które wymaga podjęcia leczenia. Domowe sposoby jak płukanki czy zażywanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych nie usuwa przyczyn schorzenia. Co więc zrobić? Kiedy udać się do dentysty?

Reklama

Stan zapalny objawiający się pojawieniem się ropy świadczy zazwyczaj o głębokich zmianach próchniczych, zakażeniach bakteryjnych ale również może być konsekwencją zaniedbań w higienie jamy ustnej, chorobach i urazach tkanek miękkich, niedokładnie wyleczonym ubytku, powikłaniach po leczeniu kanałowym czy wynikających z problemów z wyrzynaniem zębów.

Proces rozwoju ropnia jest wieloetapowy, a zaczyna się od nadmiernego odkładania osadu, będącego pożywką dla bakterii - głównie Lactobacillus i Streptococcus. Osad stopniowo pokrywa powierzchnię zębów i z upływem czasu przeistacza się w kamień nazębny. Działalność bakterii prowadzi do stopniowej demineralizacji szkliwa i możliwości przedostania się bakterii wgłąb tkanek zęba. W pierwszych etapach infekcji, w obrębie okołowierzchołkowej i podkostnowej ropa przedostaje się z wnętrza zęba do dziąsła, powoli się zbierając i dając uczucie „rozsadzania”. Można również zaobserwować objawy ogólnoustrojowe - podwyższoną temperaturę, dreszcze. W fazie tzw. podśluzówkowej ropa uwidacznia się na dziąśle. W momencie pęknięcia ropnia pacjent odczuwa ulgę. Należy pamiętać, że ropień to wbrew pozorom poważna jednostka chorobowa, która może prowadzić do zakażenia ogólnoustrojowego.

Pojawienie się ropnia stanowi bezsprzeczną przesłankę konieczności udania się do stomatologa. Stan zapalny, martwicę tkanek wokół zęba leczy się zabiegowo wdrażając dodatkowo antybiotykoterapię. Leczenie ropnia oparte jest na wykonaniu zabiegów endodontycznych - oczyszczeniu kanałów zębowych z zalegającej martwej miazgi, ich oczyszczeniu, poszczerzeniu, wysuszeniu i wypełnieniu. Pamiętajmy, aby samodzielnie nie nacinać i nie nakłuwać ropnia!

Domowe sposoby, które przyniosą chwilową ulgę to zastosowanie płukanek na bazie szałwii lub rumianku. W codziennej pielęgnacji warto zwrócić uwagę na dokładne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych i stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej.

Pamiętajmy - w przypadku pojawienia się ropnia należy niezwłocznie udać się do stomatologa!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze