Zaloguj
Reklama

Utrata zębów a nadciśnienie tętnicze: wbrew pozorom jest między nimi związek

Ciśnieniomierz
Fot. Pantherstock
Ciśnieniomierz
(0)

Utrata zębów kojarzona jest przede wszystkim z tym, że prowadzi ona do konieczności zmiany diety czy uzupełnienia powstałych ubytków z wykorzystaniem np. protezy zębowej. Zjawisko to z całą pewnością uznawane jest za niekorzystne, uczeni donoszą jednak o tym, że z traceniem zębów związane są zagrożenia, których raczej w ogóle nie powiązuje się z tym problemem. Według wyników badań, które opublikowane zostały w „American Journal of Hypertension”, utrata zębów może prowadzić do… zwiększonego ryzyka nadciśnienia tętniczego.

Reklama

W badaniach, które przeprowadzone zostały w Stanach Zjednoczonych, wzięło udział prawie 37 tysięcy pacjentek w wieku okołomenopauzalnym. Obserwacja uczestniczek rozpoczęła się w 1998 roku, zakończyła natomiast w roku 2015 i miała ona na celu przede wszystkim wykrywanie ewentualnego wystąpienia u badanych kobiet nadciśnienia tętniczego.

Utrata zębów a zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi – teoretycznie problemy te są ze sobą całkowicie niepowiązane, amerykańscy uczeni przekonują jednak, że jest inaczej. Z ich analiz wyniknęło bowiem to, że pacjentki będące po menopauzie, u których doszło do utraty zębów, mają zwiększone ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i to nawet aż o 20%. Zagrożenie rozwojem choroby układu krążenia szczególnie wyraźne było u tych pacjentek, które miesiączkować przestały w młodym wieku oraz u tych, które miały niskie BMI (czyli niski wskaźnik masy ciała).

Wyniki badań zaskoczyły nawet i samych autorów analiz, w związku z czym poszukiwali oni, co mogłoby odpowiadać za zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego wynikające z utraty zębów. Bezpośrednio nie udało się im tego stwierdzić, jedną jednak z wysuniętych hipotez była ta, według której po tym, gdy u kobiet pojawiały się braki zębowe, zmieniały one wtedy swoją dietę na bardziej płynną i zawierającą zdecydowanie większe ilości wysoce przetworzonych produktów. Dieta taka miałaby z kolei być sprzyjającą wystąpieniu nadciśnienia tętniczego.

Co prawda ostatecznie nie wiadomo, dlaczego utrata zębów może sprzyjać nadciśnieniu, pewne jest jednak coś innego – otóż o higienę zębów z całą pewnością zwyczajnie musimy dbać, ponieważ opisane badanie jest kolejnym, które po prostu przekonuje o tym, że od stanu zdrowia jamy ustnej zależy to, jak funkcjonuje cały nasz organizm.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze