Zaloguj
Reklama

Aparaty ortodontyczne

Stosowanie aparatu na zęby
Fot. Shutterstock
Stosowanie aparatu na zęby
(3)

Każdy z nas marzy o zdrowych, prostych i białych zębach. Dzięki temu zyskujemy nie tylko na wyglądzie, ale jesteśmy bardziej pewni siebie. Wyprostowane zęby dają szansę na zlikwidowanie, a przynajmniej zmniejszenie niektórych wad wymowy, dokładniejsze rozgryzanie pokarmu oraz jego trawienie. To chroni nas przed różnego rodzaju chorobami ze strony układu pokarmowego.

Reklama

Co wiemy o aparatach ortodontycznych?

Nieprawidłowy zgryz bardzo często prowadzi do różnego rodzaju wad wymowy. Wśród najczęściej występujących są: seplenienie czy dyslalia. Jest to widoczne już u bardzo małych dzieci. Niestety rodzice bagatelizują ten stan twierdząc, że wada ta ustąpi a zęby wyprostują się same.

Decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego należy podjąć po konsultacji z ortodontą. Przed tym zabiegiem należy sprawdzić czy wszystkie zęby są zdrowe i czy nie ma konieczności naprawienia bądź usunięcia jakiegoś zęba. W przypadku dzieci, aparaty zakładane są na zęby stałe. U osób dorosłych można je zakładać w różnym wieku (nawet po 50-tym roku życia).

W niektórych przypadkach założenie aparatu nie jest wystarczające, gdyż wada może być wynikiem nieprawidłowości w budowie żuchwy bądź szczęki. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja chirurgiczna. Wielu pacjentów wymaga także różnego rodzaju zabiegów protetycznych, leczenia zębów a także wszczepienia implantów.

W chwili obecnej aparat ortodontyczny nie zawsze jest koniecznością, ale jego noszenie stało się modne. Na rynku dostępna jest cała gama aparatów stałych (różne kolory, wielkości, sposoby mocowania) oraz ruchomych. Nie są już one tak duże jak kiedyś, a kamyczki czy klamerki na zębach nie zaskakują już nikogo.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego zęby pacjenta są odpowiednio przygotowywane. Sam zabieg nie jest bolesny. Kluczową kwestią pozostają regularne wizyty u ortodonty i właściwe dbanie nie tylko o aparat, ale także o nasze uzębienie.  

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze