Zaloguj
Reklama

Chrapiesz? Dentysta ci pomoże

Bezsenność
Fot. panthermedia
Bezsenność
(5)

Z problemem chrapania zmaga się spora część populacji - 40% kobiet i 60% mężczyzn. Wiele osób bagatelizuje tę „głośną” dolegliwość, nie zdając sobie sprawy, że nieleczona niesie za sobą poważne oraz groźne konsekwencje zdrowotne - przede wszystkim obturacyjny bezdech senny, który jest wielosekundowym zatrzymaniem oddechu podczas snu. Ponadto chrapanie to następstwa w postaci m.in. niewyspania, zmęczenia, problemów z koncentracją. Niezmiernie ważne jest dlatego, aby schorzenie leczyć.

Reklama

Spis treści:

 1. Chrapanie - etiologia schorzenia
 2. Poważne następstwa chorobowe
 3. Leczenie chrapania - rola wewnątrzustnych aparatów dentystycznych

Chrapanie to nie tylko szereg nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych, to również brak komfortu dla współpartnera i reszty domowników - dźwięki wydostające się z gardła podczas snu, drażnią i uniemożliwiają spanie.

Ważne! Zdaniem naukowców osoby chrapiące narażone są na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zawału (wzrost o 34%) oraz udaru mózgu (wzrost o 67%).

Sposobów leczenia chrapania jest wiele m.in. sen w pozycji bocznej, który zapobiega możliwości blokowania gardła przez język.

Ważne! Coraz większym uznaniem w leczeniu chrapania cieszą się wewnątrzustne aparaty dentystyczne.  

Chrapanie - etiologia schorzenia 

Opisując najprościej zjawisko chrapania, schorzeniem tym  określa się efekt wchodzenia w drgania wiotkiego obszaru gardła (przede wszystkim podniebienia miękkiego oraz języczka).

Podczas snu mięśnie podniebienia rozluźniają się, gdy śpiący ułożony jest w pozycji na plecach dochodzi do zapadnięcia się języka do tyłu, usta samoczynnie się otwierają - w efekcie następuje zwężenie przestrzeni gardła. Proces wdychania powietrza w takim przypadku jest utrudniony, a co za tym idzie również jego dotarcie do płuc. Objawem owego „utrudnienia” jest wprawienie w wibracje części gardła (języczek, podniebienie miękkie) i powstanie dźwięku zwanego chrapaniem.
Intensywność chrapania uwarunkowana jest kilkoma czynnikami m.in. fazą snu, ciężarem i pozycją śpiącego.

Ważne! Chrapanie może być głośniejsze od hałasu, jaki wydaje włączony odkurzacz (wynosi 70 decybeli, czyli o 10 db więcej od odgłosu odkurzacza).

Do głównych przyczyn powstawania przypadłości należy m.in.  

 • nadwaga,
 • skrzywiona przegroda nosowa,
 • głęboki zgryz,
 • powiększone migdałki,
 • przerośnięta żuchwa,
 • polipy w nosie,
 • przerośnięte małżowiny nosowe.

Ważne! Częściej z chrapaniem zmagają się: osoby starsze, spożywające w nadmiarze alkohol.

Poważne następstwa chorobowe 

Jak już była mowa powyżej, chrapanie może powodować wiele poważnych, a także groźnych konsekwencji zdrowotnych.

 1. Przypadłość skutkuje zaburzeniami przebiegu prawidłowego snu, mowa tutaj o fazie snu głębokiego, która jest krótka bądź w ogóle jej nie ma.

Ważne! Skutkiem jest niewystarczający odpoczynek, który oddziałuje m.in. na pracę serca i może wywoływać nadciśnienie.

 1. Chrapanie może spowodować obturacyjny bezdech senny (OBS). Schorzenie powstaje jako wynik zwężenia światła gardła (utrudniony przepływ powietrza). Gdy zwiotczałe mięśnie gardła zmniejszą lub zamkną jego światło, pojawia się OBS.

Ważne! OBS jest przerwą w oddychaniu, która trwa minimum 10 sekund i występuje podczas snu ponad trzydziestokrotnie. Schorzenie przebiega z różnym stopniem nasilenia, stwarzając tym samym różny stopień zagrożenia dla zdrowia.

Według statystyk w Polsce na OBS choruje niemal 4% mężczyzn i 2% kobiet w wieku dojrzałym.

Permanentne niedotlenienie organizmu oraz spłycenie snu, może prowadzić do m.in.

 • narastających kłopotów z niespokojnym snem,
 • pocenia się,
 • osłabienia koncentracji,
 • drażliwości.

Diagnozę o występowaniu OBS stwierdza się na podstawie całonocnego monitorowania parametrów snu - czujniki przypięte do głowy pacjenta monitorują:

 1. Proces przepływu powietrza jaki zachodzi przez nos oraz usta.
 2. Wysycenie krwi tlenem.
 3. Oddech (ruchy) klatki piersiowej oraz brzucha.
 4. Chrapanie.  

Ważne! W przypadku braku leczenia obturacyjnego bezdechu sennego, mogą pojawić się poważne choroby (m.in. choroba niedokrwienna serca).

Leczenie chrapania - rola wewnątrzustnych aparatów dentystycznych 

Metod leczenia chrapania jest wiele - jedną z nich jest wewnątrzustny aparat dentystyczny (przypomina typowy aparat ortodontyczny, który zakłada się na czas snu).

O leczeniu wewnątrzustnym aparatem dentystycznym decyduje lekarz stomatolog po zapoznaniu się z wynikami badania polismonograficznego - PSG (całonocne monitorowanie parametrów snu). Ponadto badań polegających na ocenie stopnia głębokości zgryzu, pozycji języka, pozycji żuchwy, rozmiaru łuków zębowych. Analizie podlegają również stawy skroniowo - żuchwowe, wielkość języczka oraz migdałków a także drożność nosa.

Ważne! Aparat ma zastosowanie u pacjentów, u których występuje łagodne i średnio zaawansowane nasilenie OBS.

Aparat wewnątrzustny jest podobnie jak inne aparaty ortodontyczne - tworzony indywidualnie dla każdego pacjenta. Jego budowa umożliwia pacjentowi oddychanie poprzez przesunięcie żuchwy do przodu. Rozbudza receptory znajdujące się pod językiem, które stymulują ośrodek oddychania w mózgu. Konstrukcja aparatu zapobiega ponadto otwieraniu ust w trakcie snu.


Chrapanie, uciążliwy problem, fot. shutterstock

W eliminowaniu chrapania stosuje się dwa rodzaje aparatów:

 1. Retainery, których rolą jest zapobiegać cofaniu się języka.
 2. Szyny protruzyjne utrzymujące żuchwę i język w pozycji pozostawiającej otwartą tchawicę

Ważne! W początkowej fazie terapii odczuwalne mogą być objawy drętwienia zębów oraz zwiększonego wydzielania śliny.

Leczenie chrapania przy pomocy wewnątrzustnego aparatu dentystycznego stosowane jest tylko w niektórych przypadkach. Ten rodzaj terapii nie ma zastosowania, gdy pacjent:

 1. Ma zbyt małą ilość własnych zębów (mniej niż 10). Minimum to 5 w dolnej oraz 5 w górnej szczęce.
 2. Choruje na przypadłości przyzębia lub ruchomość zębów.
 3. Posiada ruchomą protezę dentystyczną.
 4. Zmaga się z bólem w stawie skroniowo - żuchwowym.  

Ważne! Leczenie wewnątrzustnym aparatem dentystycznym jest nieinwazyjne oraz bezbolesne.

Aparat wykonany jest z miękkiego i wygodnego materiału. Co istotne, ogranicza możliwość pojawienia się symptomów ubocznych ze strony m.in. błony śluzowej oraz zębów. Stworzony jest w taki sposób, aby pacjent bez problemów mógł ziewać, mówić, połykać - nie musząc go zdejmować. Eksploatacja wystarcza na 2 do 3 lat. Koszt to 600 - 2000 tys. zł

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze