Zaloguj
Reklama

Lakierowanie zębów

Autorzy: Iwona Lokaj
Leczenie kanałowe
Fot. ojoimages
Leczenie kanałowe
(4)
Lakierowanie zębów
Reklama

Lakierowanie zębów jest zabiegiem, polegającym na nałożeniu odpowiedniej warstwy fluoru na wszystkie powierzchnie zębów.

Lakierowanie zębów - Objawy i przebieg

Działanie fluoru polega na zmniejszaniu ryzyka wystąpienia próchnicy. Fluor wzmacnia zęby, chroni przed kwasami płytki nazębnej, hamuje metabolizm bakterii znajdujących się w płytce bakteryjnej, a nawet jest w stanie zremineralizować plamy próchnicowe na szkliwie. Najczęściej w gabinecie stomatologicznym stosuje się metodę aplikowania fluoru o silnym stężeniu.

Lakierowanie zębów - Leczenie

Przed nałożeniem fluoru oczyszcza się zęby specjalną pastą i szczoteczką, a następnie zabezpiecza się zęby przed dostępem śliny. Na każdy ząb nakłada się pędzelkiem cienką warstwę fluoru. W dniu fluoryzacji zaleca się zaniechanie wieczornego mycia zębów, ponieważ po zabiegu fluor utrzymywać się będzie na powierzchni zęba nawet parę dni.
Inne metody fluoryzacji w gabinecie to stosowanie roztworów poprzez ich wcieranie lub stosowanie nakładek z zawartością żelu.

Zabieg ten zalecany jest u dzieci co trzy miesiące, a u dorosłych 2 razy do roku. Lakierowanie zębów jest całkowicie bezbolesne i może być doskonałą okazją do przekonania dziecka, że wizyta stomatologa może być przyjemna.

Wykonanie zabiegu zaleca się:

  • u osób o zwiększonym ryzyku wystąpienia próchnicy,
  • po usunięciu kamienia nazębnego,
  • po ściągnięciu aparatu ortodontycznego,
  • u osób borykających się z problemem nadwrażliwości szyjek zębowych.
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze