Wiadomości z kategorii: Protetyka
Mosty zębowe: kiedy wykorzystuje się je w uzupełnianiu ubytków zębowych i co warto o nich wiedzieć?
Mosty zębowe stanowią jedną z możliwości uzupełniania ubytków zębowych, polegającą na tym, że na posiadanych przez chorego zębach mocowane są zastępcze zęby. Są one dobrą alternatywą chociażby dla tych pacjentów, którzy – z jakichś przyczyn – woleliby uniknąć posiadania ruchomej protezy zębowej. Nie zawsze jednak, niestety, istnieje możliwość wykonania u chorego mostu protetycznego – kiedy nie można tego uczynić i co jeszcze warto wiedzieć o mostach zębowych?
Koronka czy licówka – co wybrać?
Działem stomatologii zajmującym się odtwarzaniem ciągłości uzębienia jest protetyka. Dotyczy to ubytków powstałych w wyniku chorób bądź urazów, a także nieprawidłowego uzębienia wrodzonego. Ubytek nawet jednego zęba może prowadzić do poważnych powikłań w postaci przesuwania zębów, skrzywienia ich, zaburzeń zgryzu, a także wypadania kolejnych zębów. Dlatego tak ważne jest zadbanie o pełny uśmiech, a opcji do wyboru mamy wiele. Jak wybrać tę właściwą?
Posiadanie protezy zębowej nie jest powodem do wstydu
Co 2. Polak w wieku 40+ posiada protezę zębową. Temat dotyczący 9 milionów ludzi w kraju pozostaje jednak stygmatyzującym tabu. W efekcie blisko 70% użytkowników protez zębowych nie rozmawia o niej z nikim poza rodziną czy lekarzem.
Czym są protezy akronowe ?
Nosisz protezę ? Czujesz się nie do końca komfortowo ? Zależy Ci na lekkości i poczuciu naturalności ? Protezy akronowe mogą być tym, co Cię zainteresuje ! Protezy akronowe rewolucjonizują współczesną protetykę – pozwalają na uzyskanie naturalnego uśmiechu. Dzięki lekkości, sprężystości i niezwykłej wytrzymałości, stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych protez zębowych.
- Reklama
Czym są mosty w stomatologii?
Mosty zaliczane są do często wykorzystywanych i znanych urządzeń stosowanych w protetyce. Warto pamiętać, iż zawsze mocowane są one do implantów bądź znajdujących się w naszej jamie ustnej zębów.
Uzupełnienia na implantach
Uzupełnienia protetyczne, które wykonywane są na implantach dzieli się na dwa rodzaje i są to:
Czym jest radektomia zęba?
Radektomia to nic innego jak sytuacja, w której by uratować górny ząb trzonowy, konieczne jest odcięcie a następnie usunięcie jednego z korzeni zęba wielokorzeniowego.
Sterowana regeneracja kości (augmentacja kości)
Sterowana regeneracja kości, nazywana jest także augmentacją kości i należy do chirurgicznych zabiegów, których celem jest przygotowanie do leczenia implantologicznego. Zabieg ten wykonywany jest w sytuacji gdy dochodzi do zapadnięcia się wyrostka zębodołowego w kierunku zębodołu lub w przypadku braku stymulacji kości w celu utrzymania właściwej ilości i jakości tkanki kostnej.
Zgrzytanie zębami przy ochronnej szynie
Zgrzytanie występuje najczęściej w nocy, podczas snu. Prowadzi to w konsekwencji do silnego ścierania zębów i ich uszkadzania a także uszkadzania szkliwa.
Leczenie protetyczne u dzieci
Leczenie protetyczne związane jest z noszeniem przez pacjenta protez (specjalistycznych urządzeń mechanicznych dostosowanych do pacjenta oraz rodzaju nieprawidłowości, z która mamy do czynienia).
- Reklama
Czym zajmuje się protetyka?
Utrata zębów to nie tylko problem estetyczny i funkcjonalny, ale przed wszystkim również zdrowotny.
Proteza szkieletowa - jej wady oraz zalety
Protezy szkieletowe, to te których zadaniem jest uzupełnienie częściowych braków we własnym uzębieniu.
Wypadająca proteza - co zrobić ?
Osoby, które mają ubytki w zębach stałych, bądź nie mają ich wcale bardzo często podejmują decyzję o posiadaniu protezy.
Uzębienie oraz higiena jamy ustnej u osób starszych
Nie ulega wątpliwości, iż uzębienie ulega zmianie wraz z wiekiem. Jednakże osoby starsze, które są w pełni samodzielne oraz te, które posiadają opiekunów, powinny w sposób szczególny dbać o uzębienie oraz higienę jamy ustnej.
Czy protezy zębowe trzeba myć?
Wiele osób, które posiadają protezy zębowe, zastanawia się czy trzeba o nie badać. Nie są to przecież zęby prawdziwe tylko sztuczne, wykonane z jakiegoś materiału.