Protetyka
Namów babcię i dziadka na wizytę u stomatologa
„Mnie nic nie kupuj, bo ja wszystko mam” – kto nie usłyszał od babci lub dziadka tego słynnego zdania? Wszystko mają, ale czy cieszą się dobrym zdrowiem? Jama ustna bywa zaniedbywanym obszarem, tymczasem osoby 60+ powinny zwrócić szczególną uwagę na jej stan. Dlaczego? Pytamy o to lek. dent. Annę Bielecką-Szereszowiec, specjalistkę w dziedzinie stomatologii zachowawczej i protetyki stomatologicznej.
Jak dbać o sztuczną szczękę?
Nosisz sztuczną szczękę? Zastanawiasz się jak o nią dbać? Poniżej krótki poradnik, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej w sytaucji, gdy nosisz protezę.
Utrata zęba to nie tylko problem estetyczny
Z przeprowadzonych badań wynika, że chociaż większość Polaków wie, że braki zębowe należy uzupełniać, to tylko niewiele ponad 50% decyduje się na rozwiązania pozwalające dopełnić luki. Co więcej, większość uważa, że należy to robić wyłącznie ze względów estetycznych, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych wynikających z bagatelizowania luk po utraconych zębach.
Najgorsze połączenia dla twoich zębów. Tego unikaj!
Często spożywamy je razem podczas posiłku lub jako przekąskę, nieświadomi destrukcyjnego wpływu na zdrowie zębów. Sprawdź, których kombinacji lepiej unikać!
- Reklama
Jak dbać o jamę ustną podczas noszenia protezy zębowej?
Wiele osób w wieku podeszłym nie posiada już własnego uzębienia i w celu umożliwienia prawidłowego żucia i tym samym spożywania pokarmów stałych, korzysta z protezy zębowej. Aby taka proteza właściwie spełniała swoją rolę i nie przysparzała właścicielowi problemów, należy w odpowiedni sposób dbać o nią, jak również o całą jamę ustną.
Protezy zębowe – jak dobrać odpowiednią i jak radzić sobie z dyskomfortem?
Pacjenci borykający się z utratą uzębienia z dużym dystansem podchodzą do propozycji założenia protezy. Najczęściej kojarzy się ona ze sztucznie wyglądającym, porcelanowym i przede wszystkim mało wygodnym uśmiechem. Jak się okazuje, obawy te są zupełnie bezpodstawne, bowiem rynek stomatologiczny oferuje całe mnóstwo protez zębowych, które gwarantują nie tylko wspaniały efekt estetyczny, ale przede wszystkim komfortowe spożywanie ulubionych potraw.
Mosty zębowe: kiedy wykorzystuje się je w uzupełnianiu ubytków zębowych i co warto o nich wiedzieć?
Mosty zębowe stanowią jedną z możliwości uzupełniania ubytków zębowych, polegającą na tym, że na posiadanych przez chorego zębach mocowane są zastępcze zęby. Są one dobrą alternatywą chociażby dla tych pacjentów, którzy – z jakichś przyczyn – woleliby uniknąć posiadania ruchomej protezy zębowej. Nie zawsze jednak, niestety, istnieje możliwość wykonania u chorego mostu protetycznego – kiedy nie można tego uczynić i co jeszcze warto wiedzieć o mostach zębowych?
Koronka czy licówka – co wybrać?
Działem stomatologii zajmującym się odtwarzaniem ciągłości uzębienia jest protetyka. Dotyczy to ubytków powstałych w wyniku chorób bądź urazów, a także nieprawidłowego uzębienia wrodzonego. Ubytek nawet jednego zęba może prowadzić do poważnych powikłań w postaci przesuwania zębów, skrzywienia ich, zaburzeń zgryzu, a także wypadania kolejnych zębów. Dlatego tak ważne jest zadbanie o pełny uśmiech, a opcji do wyboru mamy wiele. Jak wybrać tę właściwą?
7 największych mitów o implantach
Dla jednych stają się wybawieniem, dla innych wciąż stanowią tajemnicę. Wbrew niektórym opiniom wcale nie powodują poczucia dyskomfortu i niejednokrotnie stanowią lekarstwo na uczucie wstydu. Implanty nie tylko wypełniają luki w uzębieniu, ale również budują pewność siebie.
Posiadanie protezy zębowej nie jest powodem do wstydu
Co 2. Polak w wieku 40+ posiada protezę zębową. Temat dotyczący 9 milionów ludzi w kraju pozostaje jednak stygmatyzującym tabu. W efekcie blisko 70% użytkowników protez zębowych nie rozmawia o niej z nikim poza rodziną czy lekarzem.
- Reklama
Czym są protezy akronowe ?
Nosisz protezę ? Czujesz się nie do końca komfortowo ? Zależy Ci na lekkości i poczuciu naturalności ? Protezy akronowe mogą być tym, co Cię zainteresuje ! Protezy akronowe rewolucjonizują współczesną protetykę – pozwalają na uzyskanie naturalnego uśmiechu. Dzięki lekkości, sprężystości i niezwykłej wytrzymałości, stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych protez zębowych.
Protezy, implanty, komórki macierzyste - współczesne możliwości uzupełniania braków w uzębieniu
Ubytki w uzębieniu to problem na pierwszy rzut oka estetyczny. W rzeczywistości braki zębowe mogą prowadzić do różnych trudności, począwszy na przeżuwaniu pokarmów, a skończywszy na zaburzeniach mowy. To właśnie z takich powodów ubytki w uzębieniu powinny być uzupełniane. Służyć do tego mogą zarówno dostępne od dawna protezy zębowe, jak i implanty stomatologiczne. Prawdopodobnie już niebawem uzupełniać braki zębowe będzie można dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych.
Czym są mosty w stomatologii?
Mosty zaliczane są do często wykorzystywanych i znanych urządzeń stosowanych w protetyce. Warto pamiętać, iż zawsze mocowane są one do implantów bądź znajdujących się w naszej jamie ustnej zębów.
Uzupełnienia na implantach
Uzupełnienia protetyczne, które wykonywane są na implantach dzieli się na dwa rodzaje i są to:
Czym jest radektomia zęba?
Radektomia to nic innego jak sytuacja, w której by uratować górny ząb trzonowy, konieczne jest odcięcie a następnie usunięcie jednego z korzeni zęba wielokorzeniowego.
Sterowana regeneracja kości (augmentacja kości)
Sterowana regeneracja kości, nazywana jest także augmentacją kości i należy do chirurgicznych zabiegów, których celem jest przygotowanie do leczenia implantologicznego. Zabieg ten wykonywany jest w sytuacji gdy dochodzi do zapadnięcia się wyrostka zębodołowego w kierunku zębodołu lub w przypadku braku stymulacji kości w celu utrzymania właściwej ilości i jakości tkanki kostnej.
Proteza natychmiastowa
Protezą natychmiastową nazywamy uzupełnienie stomatologiczne, które jest wprowadzane na podłoże w jamie ustnej, bezpośrednio po usunięciu zębów, w czasie, kiedy jeszcze działa znieczulenie miejscowe.
Ruchome protezy częściowe
Protezą częściową nazywamy ruchomą protezę stomatologiczną, która uzupełnia częściowy brak uzębienia i może być przez pacjenta swobodnie wyjmowana i na powrót wprowadzana do jamy ustnej. Uzupełnia braki uzębienia w żuchwie lub szczęce, gdy nie ma możliwości zastosowania protezy stałej, jaką jest np. most.
Licówki ceramiczne i kompozytowe
Licówki są rodzajem stałej odbudowy protetycznej umożliwiającą poprawę estetyki przy minimalnej redukcji tkanek zęba. Przeznaczone są głównie dla przedniego i przednio-bocznego odcinka łuku zębowego.
Powikłania po implantach zębowych - jak ich unikać?
Implanty zębowe to sztuczne elementy, zakładane w celu uzupełnienia panujących w uzębieniu ubytków. Może to dotyczyć jednego ubytku (zęba) bądź kilku. Decyzję o założeniu implantu zębowego podejmuje ostatecznie lekarz- nie każda bowiem osoba kwalifikuje się do tego zabiegu.