Protetyka
Koronka czy licówka – co wybrać?
Działem stomatologii zajmującym się odtwarzaniem ciągłości uzębienia jest protetyka. Dotyczy to ubytków powstałych w wyniku chorób bądź urazów, a także nieprawidłowego uzębienia wrodzonego. Ubytek nawet jednego zęba może prowadzić do poważnych powikłań w postaci przesuwania zębów, skrzywienia ich, zaburzeń zgryzu, a także wypadania kolejnych zębów. Dlatego tak ważne jest zadbanie o pełny uśmiech, a opcji do wyboru mamy wiele. Jak wybrać tę właściwą?
7 największych mitów o implantach
Dla jednych stają się wybawieniem, dla innych wciąż stanowią tajemnicę. Wbrew niektórym opiniom wcale nie powodują poczucia dyskomfortu i niejednokrotnie stanowią lekarstwo na uczucie wstydu. Implanty nie tylko wypełniają luki w uzębieniu, ale również budują pewność siebie.
Posiadanie protezy zębowej nie jest powodem do wstydu
Co 2. Polak w wieku 40+ posiada protezę zębową. Temat dotyczący 9 milionów ludzi w kraju pozostaje jednak stygmatyzującym tabu. W efekcie blisko 70% użytkowników protez zębowych nie rozmawia o niej z nikim poza rodziną czy lekarzem.
Czym są protezy akronowe ?
Nosisz protezę ? Czujesz się nie do końca komfortowo ? Zależy Ci na lekkości i poczuciu naturalności ? Protezy akronowe mogą być tym, co Cię zainteresuje ! Protezy akronowe rewolucjonizują współczesną protetykę – pozwalają na uzyskanie naturalnego uśmiechu. Dzięki lekkości, sprężystości i niezwykłej wytrzymałości, stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych protez zębowych.
- Reklama
Protezy, implanty, komórki macierzyste - współczesne możliwości uzupełniania braków w uzębieniu
Ubytki w uzębieniu to problem na pierwszy rzut oka estetyczny. W rzeczywistości braki zębowe mogą prowadzić do różnych trudności, począwszy na przeżuwaniu pokarmów, a skończywszy na zaburzeniach mowy. To właśnie z takich powodów ubytki w uzębieniu powinny być uzupełniane. Służyć do tego mogą zarówno dostępne od dawna protezy zębowe, jak i implanty stomatologiczne. Prawdopodobnie już niebawem uzupełniać braki zębowe będzie można dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych.
Uzupełnienia na implantach
Uzupełnienia protetyczne, które wykonywane są na implantach dzieli się na dwa rodzaje i są to:
Czym są mosty w stomatologii?
Mosty zaliczane są do często wykorzystywanych i znanych urządzeń stosowanych w protetyce. Warto pamiętać, iż zawsze mocowane są one do implantów bądź znajdujących się w naszej jamie ustnej zębów.
Czym jest radektomia zęba?
Radektomia to nic innego jak sytuacja, w której by uratować górny ząb trzonowy, konieczne jest odcięcie a następnie usunięcie jednego z korzeni zęba wielokorzeniowego.
Sterowana regeneracja kości (augmentacja kości)
Sterowana regeneracja kości, nazywana jest także augmentacją kości i należy do chirurgicznych zabiegów, których celem jest przygotowanie do leczenia implantologicznego. Zabieg ten wykonywany jest w sytuacji gdy dochodzi do zapadnięcia się wyrostka zębodołowego w kierunku zębodołu lub w przypadku braku stymulacji kości w celu utrzymania właściwej ilości i jakości tkanki kostnej.
Proteza natychmiastowa
Protezą natychmiastową nazywamy uzupełnienie stomatologiczne, które jest wprowadzane na podłoże w jamie ustnej, bezpośrednio po usunięciu zębów, w czasie, kiedy jeszcze działa znieczulenie miejscowe.
- Reklama
Ruchome protezy częściowe
Protezą częściową nazywamy ruchomą protezę stomatologiczną, która uzupełnia częściowy brak uzębienia i może być przez pacjenta swobodnie wyjmowana i na powrót wprowadzana do jamy ustnej. Uzupełnia braki uzębienia w żuchwie lub szczęce, gdy nie ma możliwości zastosowania protezy stałej, jaką jest np. most.
Licówki ceramiczne i kompozytowe
Licówki są rodzajem stałej odbudowy protetycznej umożliwiającą poprawę estetyki przy minimalnej redukcji tkanek zęba. Przeznaczone są głównie dla przedniego i przednio-bocznego odcinka łuku zębowego.
Powikłania po implantach zębowych - jak ich unikać?
Implanty zębowe to sztuczne elementy, zakładane w celu uzupełnienia panujących w uzębieniu ubytków. Może to dotyczyć jednego ubytku (zęba) bądź kilku. Decyzję o założeniu implantu zębowego podejmuje ostatecznie lekarz- nie każda bowiem osoba kwalifikuje się do tego zabiegu.
Leczenie protetyczne u dzieci
Leczenie protetyczne związane jest z noszeniem przez pacjenta protez (specjalistycznych urządzeń mechanicznych dostosowanych do pacjenta oraz rodzaju nieprawidłowości, z która mamy do czynienia).
Zgrzytanie zębami przy ochronnej szynie
Zgrzytanie występuje najczęściej w nocy, podczas snu. Prowadzi to w konsekwencji do silnego ścierania zębów i ich uszkadzania a także uszkadzania szkliwa.
Szyny zębowe i nakładki na zęby
Coraz więcej osób zainteresowanych jest szynami/ nakładkami na zęby i zgłasza się z tym zapytaniem do gabinetów dentystycznych. W stomatologii występuje kilka, nakładek, które dobierane są do potrzeba pacjenta. Mogą być one stosowane zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych a wskazań do ich stosowania jest wiele (ochronna, naprawcza czy relaksacyjna). Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej nakładki/ szyny na zęby warto skonsultować tę kwestię z dentystą i zasięgnąć szerszej porady.
Implanty zębów - co to takiego?
Implantem zębowym nazywamy sztuczny korzeń, który wykonany jest z np. tytanu a swymi rozmiarami przypomina korzeń naturalny. Dzięki tego typu rozwiązaniu możliwe jest dostawienie (umieszczenie) korony (sztucznego zęba). Stosowane są one w przypadku ubytków zęba lub większej ilości zębów naturalnych.
Protetyka - na czym polega leczenie protetyczne?
Leczenie protetyczne, związane jest z noszeniem przez pacjenta protez (specjalistycznych uzupełnień na zęby). Protezy zębowe to inaczej ciała obce, znajdujące się w jamie ustnej, mogą być stałe, czasowe lub być mikroimplantami.
Stałe implanty zębowe
Zdrowe i równe zęby to dziś coraz częściej synonim sukcesu i towarzyski niezbędnik. Niestety nie każdemu z nas natura ofiarowała w prezencie kompletny garnitur pięknych i równych zębów. Na szczęście z pomocą przychodzi w takich wypadkach stomatologia estetyczna i implanty stałe, które mogą zastąpić własne, utracone zęby.
Klej do protez
Kleje do protez to niezbędne wyposażenie każdego pacjenta, który używa protezy. Korzyści z ich stosowania odniosą nie tylko pacjenci z protezami wyjmowanymi, ale również użytkownicy protez stałych. Kleje, nazywane inaczej środkami adhezyjnymi tworzą miękką warstwę między sztucznym tworzywem a błoną śluzową jamy ustnej pacjenta, która nie tylko osłania wrażliwe dziąsła, ale i zwiększa przyczepność protezy.