Porady specjalisty z kategorii: Protetyka
Powikłania po implantach zębowych - jak ich unikać?
Implanty zębowe to sztuczne elementy, zakładane w celu uzupełnienia panujących w uzębieniu ubytków. Może to dotyczyć jednego ubytku (zęba) bądź kilku. Decyzję o założeniu implantu zębowego podejmuje ostatecznie lekarz- nie każda bowiem osoba kwalifikuje się do tego zabiegu.
Szyny zębowe i nakładki na zęby
Coraz więcej osób zainteresowanych jest szynami/ nakładkami na zęby i zgłasza się z tym zapytaniem do gabinetów dentystycznych. W stomatologii występuje kilka, nakładek, które dobierane są do potrzeba pacjenta. Mogą być one stosowane zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych a wskazań do ich stosowania jest wiele (ochronna, naprawcza czy relaksacyjna). Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej nakładki/ szyny na zęby warto skonsultować tę kwestię z dentystą i zasięgnąć szerszej porady.
Implanty zębów - co to takiego?
Implantem zębowym nazywamy sztuczny korzeń, który wykonany jest z np. tytanu a swymi rozmiarami przypomina korzeń naturalny. Dzięki tego typu rozwiązaniu możliwe jest dostawienie (umieszczenie) korony (sztucznego zęba). Stosowane są one w przypadku ubytków zęba lub większej ilości zębów naturalnych.
Protetyka - na czym polega leczenie protetyczne?
Leczenie protetyczne, związane jest z noszeniem przez pacjenta protez (specjalistycznych uzupełnień na zęby). Protezy zębowe to inaczej ciała obce, znajdujące się w jamie ustnej, mogą być stałe, czasowe lub być mikroimplantami.
- Reklama
Stałe implanty zębowe
Zdrowe i równe zęby to dziś coraz częściej synonim sukcesu i towarzyski niezbędnik. Niestety nie każdemu z nas natura ofiarowała w prezencie kompletny garnitur pięknych i równych zębów. Na szczęście z pomocą przychodzi w takich wypadkach stomatologia estetyczna i implanty stałe, które mogą zastąpić własne, utracone zęby.
Klej do protez
Kleje do protez to niezbędne wyposażenie każdego pacjenta, który używa protezy. Korzyści z ich stosowania odniosą nie tylko pacjenci z protezami wyjmowanymi, ale również użytkownicy protez stałych. Kleje, nazywane inaczej środkami adhezyjnymi tworzą miękką warstwę między sztucznym tworzywem a błoną śluzową jamy ustnej pacjenta, która nie tylko osłania wrażliwe dziąsła, ale i zwiększa przyczepność protezy.
Rodzaje protez zębowych
Proteza stomatologiczna jest sztucznym uzupełnieniem utraconych zębów, pozwalającym na przywrócenie sprawności żucia, poprawie zniekształconej w wyniku utraty zębów mowy oraz zapewniającym efekty estetyczne. Wyróżniamy różne rodzaje protez, w zależności od ilości zębów, które zastępują oraz użytego materiału.
Implanty stomatologiczne - informacja medyczna
Implantem można nazwać każde ciało obce wszczepione do organizmu, w celu odtworzenia naturalnej funkcji lub estetyki uszkodzonego organu. W stomatologii funkcjonuje pojęcie implantu zębowego.
Higiena protezy
Protezy zębowe zostały stworzone, aby zastąpić naturalne zęby. Pomimo ciągłego udoskonalanie, wciąż znacznie odbiegają od nich właściwościami, dlatego wymagają odmiennej pielęgnacji.
Most i korona dentystyczna
Nazwa korony i mosty dotyczy znanych nam stałych urządzeń wykorzystywanych w protetyce stomatologicznej. Są to urządzenia stałe, które mocuje oraz zdejmuje dentysta w gabinecie stomatologicznym do naszych zębów bądź gdy ich nie posiadamy do implantów. Nie istnieje możliwość zdjęcia mostu oraz korony w domu. O ich założeniu decyduje stomatolog.
- Reklama
Proteza - jakie są rodzaje protez?
Protezy zębowe, potocznie nazywane są sztucznymi szczękami i stosowane są u osób, które nie posiadają w ogóle zębów, ilość ich zębów jest pomniejszona czy nie ma możliwości założenia implantów (ponieważ pacjenta na teki zabieg nie stać). Proteza zębowa zastępuje brak swoich stałych zębów. Umożliwia rozdrabnianie pokarmów oraz ich połykanie.
Protezy zębowe - jak o nie prawidłowo dbać?
Podstawową zasadą pielęgnacji protez zębowych jest mycie ich po każdym posiłku. Pomoże nam w tej czynności szczoteczką z miękkim lub średnim włosiem oraz mydło najlepiej bezzapachowe.